fbpx

Струмица ги враќа црните бројки на новозаразени од коронавирус

 Струмица ги враќа црните бројки на новозаразени од коронавирус

Денес во Струмица се регистрирани 34 новозаразени, еден починат и 19 излекувани. Вчера имаше 40 оздравени и 9 новозаразени лица од Ковид-19

Во последните 24 часа во државата се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 570-Куманово 57-Дебар 8-Штип 44-Прилеп 78-Тетово 56-Струга 28-Велес 32-Битола 53-Охрид 30-Кавадарци 30-Гостивар 85-Гевгелија 21-Струмица 34-Крива Паланка 5-Радовиш 13-Крушево 1-Кочани 28-Пробиштип 10-Демир Хисар 7-Македонски Брод 3-Берово 3-Валандово 2-Виница 11-Делчево 9-Кратово 3-Свети Николе 12-Кичево 22-Ресен 11-Неготино 22.

Починати се 39 лица, шеснаесет пациенти од Скопје (79г., 80г., 54г., 70г., 68г., 54г., 68г., 82г., 84г.,68г., 76г., 75г., 71г., 60г., 73г., 56г.), двајца од Куманово (70г. и 62г.), еден пациент од Дебар (87г.), еден од Штип (71г.), тројца од Прилеп (86г., 76г., 68г.), четири пациенти од Тетово (53г., 72г.,67г., 66г.), двајца од Струга (68г., 69г), двајца од Велес (67г., 78г.), двајца од Охрид (68г., 73г.), еден пациент од Струмица (72г.), еден од Демир Хисар (65г.), еден од Берово (79г.), двајца од Кичево (60г., 41г.) и еден пациент од Неготино (40г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1078 оздравени пациенти од:

-Скопје 407-Куманово 33-Штип 32-Прилеп 36-Тетово 36-Струга 63 -Велес 30 -Битола 144-Охрид 52-Кавадарци 27-Гостивар 19-Гевгелија 10-Струмица 19-Крива Паланка 7-Радовиш 5-Крушево 4-Кочани 11-Пробиштип 5-Демир Хисар 3-Македонски Брод 2-Берово 3-Валандово 2-Виница 6-Делчево 7-Кратово 3-Свети Николе 12-Кичево 72-Ресен 14-Неготино 14.

Досега во земјата се направени вкупно 320.011 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 57451, бројката на оздравени пациенти е 34970, на починати е 1600, а бројот на активни случаи изнесува 20881.

Share via
Copy link