fbpx

Петнаесет оздравени и пет новозаразени од Ковид-19 во Струмица

 Петнаесет оздравени и пет новозаразени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во:-

Скопје 190 -Кавадарци 29 -Велес 19-Делчево 16-Куманово 14 -Охрид 12 -Дебар 12 -Гостивар 11 -Прилеп 7-Штип 7 -Битола 7-Берово 7 -Демир Капија 7 -Кичево 6 -Тетово 5 –Струмица 5 -Гевгелија 5 -Свети Николе 4 -Неготино 4 -Виница 4 -Струга 3 -Кочани 3 -Крива Паланка 3 -Радовиш 3 -Крушево 3 -Ресен 2 -Пробиштип 2 -Кратово 2 -Пехчево 2.

Починати се 9 лица, два пациенти од Скопје (74 и 82г), два од Кичево (61 и 70г), по еден од Ресен (77г), Битола (87г), Виница (57г), Охрид (79г) и Прилеп (65г). Осум од пациентите се починати во болнички, а еден во домашни услови.

Регистрирани се 387 оздравени пациенти од:-Скопје 255 -Куманово 21 -Тетово 15 –Струмица 15 -Велес 14 -Ресен 12-Битола 11-Дебар 8 -Гостивар 7 -Кавадарци 5 -Штип 4 -Кичево 3 -Демир Хисар 3 -Делчево 2 -Охрид 2-Гевгелија 2 -Свети Николе 2-Кочани 2 -Богданци 2 -Берово 1 -Валандово 1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91555, бројката на оздравени пациенти е 80008, на починати е 2821, а бројот на активни случаи изнесува 8726.Досега во земјата се направени вкупно 448.031 тестирања на Ковид -19.

Share via
Copy link