fbpx

По два дена повторно починат од ковид-19, 9 нови и 17 оздравени

 По два дена повторно починат од ковид-19, 9 нови и 17 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 161 -Куманово 36 -Битола и Прилеп по 25 -Охрид 15 -Тетово 13 -Штип 10 -Кавадарци, Струмица и Гевгелија по 9 -Велес, Гостивар и Струга по 8 -Кичево и Дебар по 6 -Свети Николе 4-Виница 3 -Кочани и Неготино по 2 -Крива Паланка, Ресен, Берово, Делчево и Богданци по 1.

Пријавени се вкупно 24 починати лица:

7 од Скопје (40г, 52г, 55г, 59г, 64г, 72г и 85г), 6 од Битола (63г, 68г, 70г, 71г, 71г и 85г), 3 од Куманово (73г, 76г и 84г) и по еден пациент е пријавен од Охрид (88г), Кавадарци (82г), Струмица (73г), Струга (69г), Свети Николе (64г), Крива Паланка (74г), Радовиш (75г) и Пробиштип (52г). .

Регистрирани се 689 оздравени пациенти од:

-Скопје 254 -Куманово 61 -Битола 52 -Прилеп 44 -Велес и Тетово по 36 -Кавадарци 32 -Штип 24 -Гостивар 21 –Струмица 17 -Кичево 14 -Неготино 13 -Гевгелија, Крива Паланка и Виница по 10 -Кочани 9 -Ресен и Валандово по 7 -Свети Николе, Пробиштип и Берово по 5 -Радовиш и Демир Капија по 4 -Пехчево 3-Крушево и Кратово по 2 -Богданци и Македонски Брод по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 691.255 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.094, бројката на оздравени пациенти е 122.810, на починати е 4.443, а бројот на активни случаи изнесува 19.841.

Share via
Copy link