fbpx

Повеќе оздравени од новозаразени и еден починат од Ковид-19 во Струмица

 Повеќе оздравени од новозаразени и еден починат од Ковид-19 во Струмица

Во Струмица во последното деноноќие се регистрирани нови 25 заразени, 32 оздравени и еден починат на седумдесетгодишна возраст.

Во последните 24 часа се направени 2889 тестирања, а регистрирани се 865 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 330-Куманово 28 -Дебар 12 -Штип 22 -Прилеп 47 -Тетово 42 -Струга 24 -Велес 35 -Битола 42 -Охрид 36 -Кавадарци 38 -Гостивар 29 -Гевгелија 33 –Струмица 25 -Крива Паланка 3 -Радовиш 14 -Крушево 1 -Кочани 13 -Пробиштип 4 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 1 -Пехчево 2 -Берово 4 -Валандово 3-Делчево 15 -Кратово 2 -Свети Николе 8 -Кичево 18 -Ресен 7 -Неготино 26.

Починати се 25 лица, десет пациенти од Скопје (50, 66, 40, 80, 61, 79, 71, 83, 71 и 73), еден од Куманово (81г), двајца од Штип (63 и 51г), тројца пациенти од Прилеп (85, 59 и 44г), еден од Тетово (73г), двајца од Струга (81 и 89г), еден од Велес (78г), еден од Охрид (83г), еден од Кавадарци (69г), еден од Гостивар (66г), еден од Струмица (70г) и еден пациент од Радовиш (68г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 641 оздравени пациенти од:

-Скопје 248 -Куманово 31 -Дебар 8 -Штип 26 -Прилеп 35 -Тетово 34 -Велес 33 -Битола 28 -Охрид 1-Кавадарци 25 -Гостивар 44 -Гевгелија 13 –Струмица 32 -Крива Паланка 5 -Радовиш 6 -Крушево 1 -Кочани 8 -Пробиштип 2 -Македонски Брод 1 -Валандово 2 -Виница 15 -Кратово 1 -Свети Николе 14 -Кичево 7-Ресен 6 -Неготино 15.

Досега во земјата се направени вкупно 371.391 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 75597, бројката на оздравени пациенти е 51493, на починати е 2194, а бројот на активни случаи изнесува 21910.

Share via
Copy link