fbpx

Приведен разбојник кој заедно со двајца малолетници физички нападнале малолетници во Струмица

Синоќа во 01:00 часот полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Д.П. (20) од село Ангелци, струмичко. Тој се сомничи дека на 13.05.2023 околу 22.20 часот заедно со уште две малолетни лица од струмичко, во Градскиот парк во Струмица физички нападнале тројца малолетници од Струмица и со закана со остар предмет им ги одзеле мобилните телефони, соопштија денеска од СВР Струмица.

Од страна на полициски службеници, по добиена судска наредба, бил извршен претрес во домот на Д.П., при што бил пронајден еден од мобилните телефони одземени при извршеното кривично дело.

Утврден е и идентитетот на двајцата малолетници, кои заедно со Д.П. го извршиле кривичното дело и против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок согласно Закон за правда на децата.

Д.П. бил задржан во полициската станица Струмица и во текот на денот ќе биде изведени пред судија на претходна постапка од Основен суд Струмица.

Share via
Copy link