fbpx

Продожува црната ковид статистика во Струмица

 Продожува црната ковид статистика во Струмица

Во последните 24 часа се направени 3.978 тестирања, а регистрирани се 1.402 нови случаи на КОВИД-19 , од кои во Струмица има 52 нови случаи, еден починат и 13 оздравени.

-Скопје 603 -Битола 105 -Куманово 84 -Велес 82 -Прилеп 70-Струмица 52 -Охрид 46 -Кавадарци 40 -Штип 36 -Гевгелија 32 -Тетово и Гостивар по 28 -Кочани 23 -Кичево 21-Струга 20 -Неготино 16 -Ресен 14 -Свети Николе 13 -Радовиш и Виница по 11 -Крива Паланка и Валандово по 10 -Пробиштип 8 -Берово и Македонски Брод по 7 -Демир Капија 5-Делчево, Кратово, Демир Хисар и Македонска Каменица по 3 -Крушево, Пехчево и Богданци по 2 -Дебар и Дојран по 1.

Пријавени се вкупно 29 починати лица:

10 од Скопје (49г, 61г, 2 лица со 62г,63г,68г, 69г,72г,74г,и 76г), 3 од Битола (62г, 64г, 71г), по 2 пациенти од Прилеп (75г и 92г), Гостивар (70г и 74г), Кавадарци (50г и 62г), Штип (72г и 83г), а по еден пациент е пријавен од Струмица (78), Куманово (84г), Кочани (76г), Кичево(74г), Неготино (84г), Ресен (65г), Радовиш(58г) и Демир Хисар(80г).

Регистрирани се 761 оздравен пациент од:

-Скопје 388 -Прилеп 51 -Битола 45 -Кавадарци 37-Гостивар 28 -Тетово 27 -Куманово 26 -Велес 24 -Штип и Неготино по 19 -Гевгелија 18 –Струмица 13 –Ресен 9 -Берово 8-Пробиштип 7 -Кочани 6 -Кичево, Крива Паланка и Свети Николе по 5 -Радовиш и Демир Капија по 4 -Валандово и Крушево по 3 -Кратово, Демир Хисар и Богданци по 2 -Дојран 1.

Досега во земјата се направени вкупно 629.233 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 131.424, бројката на оздравени пациенти е 107.740, на починати е 3.810, а бројот на активни случаи изнесува 19.874.

Share via
Copy link