fbpx

Расте бројот на заразени од коронавирус во Струмица-денес 21!

 Расте бројот на заразени од коронавирус во Струмица-денес 21!

Во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 184 -Куманово 13 -Дебар 1 -Штип 13 -Прилеп 12 -Тетово 19 -Струга 6 -Велес 4 -Битола 10 -Охрид 4 -Кавадарци 5 -Гостивар 4 -Гевгелија 5 -Струмица 21 -Крива Паланка 5 -Радовиш 11-Кочани 17 -Пробиштип 2 -Македонски Брод 1 -Берово 3 -Валандово 3 -Виница 2 -Делчево 4 -Свети Николе 11 -Кичево 3 -Неготино 1.

Починати се 3 лица, од Охрид (73г.), Гостивар (62г.) и Радовиш (72г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 106 оздравени пациенти од:

-Скопје 35 -Куманово 12-Дебар 2 -Штип 3 -Прилеп 16 -Тетово 6 -Струга 3 -Велес 4 -Битола 4 -Охрид 4 -Кавадарци 1 -Гостивар 1 -Гевгелија 1 –Струмица 4 -Крива Паланка 3 -Пробиштип 1 -Македонски Брод 2 -Свети Николе 2 -Кичево 1 -Ресен 1.

Досега во земјата се направени вкупно 201512 тестирања на Ковид -19.

Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19777, бројката на оздравени пациенти е 15855, на починати е 775, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3147.

Share via
Copy link