fbpx

Tags : коронавирус

Владата донесе нови мерки против ширењето на коронавирусот

Владата на денешната седница донесе одлука за нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот: Се скратува работното време на угостителските објекти до 21:00 часот, освен за достава и шалтерска продажба на храна.Оваа одлука важи и за угостителските објекти на бензинските станици, а исклучени се угостителските објекти на ТАВ аеродромите во Скопје и Охрид. На […]

Струмица на второ место со активни случаи на коронавирус

Со активни 434 случаи позитивни на ковид-19, Струмица е второ место според бројот на заразените во државата по Скопје. Состојбата е од вчерашниот ден. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26954, бројката на оздравени пациенти е 18627, на починати е 919, а во моментов бројот на активни случаи […]

Во Струмица 18 новозаразени од Ковид-19, а 12 се оздравени

По вчерашните осум, денес се регистрирани 18 новозаразени од коронавирусот, а 12 се оздравени, стои во денешната Ковид статистика. Во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 227-Куманово 12-Штип 15-Прилеп 4-Тетово 34-Струга 5-Велес 15-Битола 10-Охрид 23-Кавадарци 4-Гостивар 2-Струмица 18-Крива Паланка 6-Радовиш 7-Кочани 4 -Демир Хисар […]

Струмица пак со двоцифрен број заболени од Ковид-19

Во последното деноноќие во Струмица се регистрирани 20 нови случаи на заразени од коронавирусот, а оздравен е само еден. Во последните 24 часа се направени 1648 тестирања, а регистрирани се 383 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 201- Куманово 11- Штип 21- Прилеп 20- Тетово 8- Струга 5- Велес 9- Битола 12- Охрид 4- […]

Расте бројот на заразени од коронавирус во Струмица-денес 21!

Во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 184 -Куманово 13 -Дебар 1 -Штип 13 -Прилеп 12 -Тетово 19 -Струга 6 -Велес 4 -Битола 10 -Охрид 4 -Кавадарци 5 -Гостивар 4 -Гевгелија 5 -Струмица 21 -Крива Паланка 5 -Радовиш 11-Кочани 17 -Пробиштип 2 -Македонски Брод […]

Струмица повторно со двоцифрен број заразени од коронавирус, еден починат

Денес во Струмица се регистрирани 11 нови случаи на заразени од коронавирус, а еден пациент на 58 години починал. Освен во Струмица, новозаразени се регистрирани во Радовиш-3 и Валандово-1. Во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во:- Скопје 46- Куманово 7- Штип 1- Прилеп 2- Тетово […]

Видео:Како кризата со коронавирусот ги погоди новинарството и саморегулацијата?

Претставници на професионалните медиумски и новинарски организации во државата, студенти по комуникации, претставници на граѓанскиот сектор и новинари учествуваа на дебатата што се реализира на 27 август 2020 година. Повеќе на линкот од видеото од Советот за етика во медиумите во Македонија.

По барање на ЗНМ ќе се спроведе скрининг за коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници за КОВИД – 19.   Во последниот период новинарите и медиумските работници кои известуваат на терен за активностите на учесниците во предвремените парламентарни избори, поради зголемениот обем на работа, се дополнително изложени на вирусот КОВИД – 19. Освен тоа, во ЗНМ беше пријавено […]