fbpx

Струмица пак со двоцифрен број заболени од Ковид-19

 Струмица пак со двоцифрен број заболени од Ковид-19

Во последното деноноќие во Струмица се регистрирани 20 нови случаи на заразени од коронавирусот, а оздравен е само еден.

Во последните 24 часа се направени 1648 тестирања, а регистрирани се 383 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 201- Куманово 11- Штип 21- Прилеп 20- Тетово 8- Струга 5- Велес 9- Битола 12- Охрид 4- Кавадарци 7- Гостивар 6- Гевгелија 8- Струмица 20– Крива Паланка 6- Радовиш 7- Кочани 7- Пробиштип 3- Берово 5- Валандово 4- Виница 1- Делчево 4- Свети Николе 5- Кичево 4- Ресен 2- Неготино 3.

Во болнички услови починати се 7 лица, пациенти од Куманово (63г), Тетово (69г), Гевгелија (67г), Скопје (51г), Кавадарци (60г) и двајца пациенти од Битола (60 и 79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациенти од:

– Скопје 43- Куманово 6- Штип 3- Тетово 10- Битола 2- Охрид 2- Кавадарци 1- Гевгелија 3- Струмица 1- Крива Паланка 3- Радовиш 4- Кочани 8- Берово 2- Валандово 3- Свети Николе 2- Кичево 2.

Досега во земјата се направени вкупно 207.891 тестирања на Ковид-19.

Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20937, бројката на оздравени пациенти е 16194, на починати е 792, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3951.

Share via
Copy link