fbpx

Струмица повторно со двоцифрен број заразени од коронавирус, еден починат

 Струмица повторно со двоцифрен број заразени од коронавирус, еден починат

Денес во Струмица се регистрирани 11 нови случаи на заразени од коронавирус, а еден пациент на 58 години починал. Освен во Струмица, новозаразени се регистрирани во Радовиш-3 и Валандово-1.

Во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во:-

Скопје 46- Куманово 7- Штип 1- Прилеп 2- Тетово 1- Струга 6- Велес 4- Битола 7- Охрид 4- Гостивар 3- Струмица 11- Радовиш 3– Кочани 4- Пробиштип 1- Берово 1- Валандово 1– Виница 1- Делечево 1- Кратово 1- Свети Николе 4- Кичево 2- Ресен 1.

Во болнички услови се починати 8 пациенти од Teтово (73г), Струмица (58г), Делчево (55г), двајца од Струга (80 и 74г) и тројца пациенти од Скопје (53,76 и 82г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти од:

– Скопје 42- Куманово 8- Штип 3- Прилеп 8- Тетово 10- Струга 6- Велес 4- Битола 3- Охрид 10- Кавадарци 2- Гостивар 13- Гевгелија 11- Струмица 4– Крива Паланка 2- Радовиш 2– Крушево 2- Кочани 4- Пробиштип 1- Македонски Брод 2- Пехчево 1- Берово 3- Валандово 1- Виница 2- Делчево 8- Свети Николе 3- Кичево 3- Ресен 1.

Досега во земјата се направени вкупно 187.080 тестирања на Ковид-19.

Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17786, бројката на оздравени пациенти е 14801, на починати е 737, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2248.

Share via
Copy link