fbpx

Регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19, 2 нови во Струмица

 Регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19, 2 нови во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1156 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 34
– Куманово 13
– Тетово 8
– Струга 1
– Битола 1
– Кавадарци 4
– Гостивар 20
– Струмица 2
– Берово 1
– Кичево 3

Починати се пет пациенти, три пациенти од Скопје (49г., 74г. и 72г.), пациентка од Струга (53г.), и пациентка од Берово (57г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 51 оздравен пациент од:

– Скопје 35
– Куманово 1
– Штип 4
– Тетово 1
– Гостивар 1
– Пробиштип 2
– Кратово 1
– Свети Николе 6

Досега во земјата се направени вкупно 126284 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12739, бројката на оздравени пациенти е 9174, на починати е 544, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3021.

Во последните 24 часа се направени 1156 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19 во:- Скопје 34-…

Gepostet von Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë am Sonntag, 16. August 2020
Share via
Copy link