fbpx

Само еден оздравен и 35 новозаразени од Ковид-19 во Струмица

 Само еден оздравен и 35 новозаразени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2902 тестирања, а регистрирани се 881 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 425-Куманово 40-Дебар 1-Штип 17-Прилеп 55-Тетово 32-Струга 24-Велес 23-Битола 39-Охрид 33-Кавадарци 22-Гостивар 30-Гевгелија 10-Струмица 35-Крива Паланка 7-Радовиш 5-Кочани 23-Пробиштип 4-Демир Хисар 4-Македонски Брод 3-Берово 1-Виница 1-Делчево 8-Кратово 3-Свети Николе 1-Кичево 12-Ресен 4-Неготино 19.

Починати се 22 лица, седум пациенти од Скопје (81, 64, 80, 81, 77, 64 и 70г), тројца од Куманово (70, 97 и 94г), еден од Прилеп (75г), двајца од Струга (74 и 69г), еден пациент од Битола (60г), двајца од Охрид (65 и 83г), еден од Гевгелија (67г), еден од Гостивар (73г), еден од Кочани (68г), еден од Пробиштип (46г), еден од Берово (80г) и еден пациент од Виница (77г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 806 оздравени пациенти од:-Скопје 247-Куманово 53-Штип 34-Прилеп 69-Тетово 3-Струга 19-Велес 32-Битола 64-Охрид 43-Кавадарци 41-Гостивар 49-Гевгелија 13-Струмица 1-Крива Паланка 8-Радовиш 8-Кочани 14-Пробиштип 8-Демир Хисар 5-Македонски Брод 3-Пехчево 3-Берово 11-Валандово 1-Делчево 12-Кратово 1-Свети Николе 12-Кичево 20-Ресен 12-Неготино 20.

Досега во земјата се направени вкупно 368.502 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 74732, бројката на оздравени пациенти е 50852, на починати е 2169, а бројот на активни случаи изнесува 21711.

Share via
Copy link