fbpx

Се зголеми бројот на заразени во Струмица:13 нови, 2 оздравени од Ковид-19

 Се зголеми бројот на заразени во Струмица:13 нови, 2 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 3.597 тестирања, а регистрирани се 656 нови случаи на КОВИД-19 во:

· Скопје – 257· Битола – 38· Куманово – 34· Прилеп – 31· Штип – 30· Кавадарци – 27 · Тетово – 26· Велес – 24· Кочани – 23· Охрид и Крива Паланка – по 18· Струмица-13, Неготино и Делчево – по 13· Гевгелија – 12· Кратово – 11· Радовиш – 10· Ресен, Пробиштип и Демир Хисар – по 8· Струга – 6· Кичево, Свети Николе, Крушево и Македонска Каменица – по 4· Берово, Виница, Богданци и Демир Капија – по 3.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица:

4 починати лица од Скопје (67г, 76г, 80г и 86г), 2 починати лица од Куманово (65г и 70г) и по едно починато лице од Гевгелија (71г), Кавадарци (84г), Охрид (76г), Прилеп (71г), Радовиш (70г), Свети Николе (83г) и Штип (74г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени осум починати лица со датум на смрт од 31.10.2021 до 08.11.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (4), Прилеп (1), Охрид (1), Кавадарци (1) и Велес (1) на возраст од 49 до 89 години, од кои 2 се починати во домашни услови и 6 во болнички услови.

Регистрирани сe 273 оздравени пациент од:

· Скопје – 153· Куманово – 20· Кочани – 16· Прилеп – 14· Кавадараци – 12· Велес – 10· Битола, Штип и Крива Паланка – по 6· Тетово и Неготино – по 4· Делчево – 3, Струмица-2 Струга, Гевгелија, Радовиш, Виница, Пробиштип и Крушево – по 2· Гостивар, Охрид, Ресен, Кратово и Демир Хисар – по 1Досега во земјата се направени вкупно 1.415.992 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 207.566, бројот на оздравени пациенти е 191.922, на починати е 7.276, а бројот на активни случаи изнесува 8.368.———

Share via
Copy link