fbpx

Седум новозаразени, еден починат и пет оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Седум новозаразени, еден починат и пет оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2291 тестирања, а регистрирани се 350 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 180 -Кавадарци 24 -Велес 19 -Куманово 14 -Тетово 14 -Гевгелија 12 -Охрид 8 -Гостивар 7-Струмица 7-Делчево 7 -Прилеп 6 -Струга 6 -Кочани 6-Неготино 6 -Радовиш 6 -Штип 5 -Демир Капија 5 -Свети Николе 3 -Крива Паланка 3 -Битола 2-Берово 2 -Демир Хисар 2-Кичево 1-Дебар 1-Ресен 1-Пробиштип 1-Виница 1 -Кратово 1.

Починати се 20 лица, дванаесет пациенти од Скопје 59,61,62,62,66,66,68,71,74,75,80,83г), два од Струга (69,76г) и по еден од Виница (63г), Струмица (67г), Кавадарци (35г), Крушево (69г), Пробиштип (73г) и Радовиш (56г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 266 оздравени пациенти од:

-Скопје 152 -Кавадарци 17-Куманово 12 -Велес 11 -Ресен 8 -Неготино 7 -Штип 7 -Прилеп 6 –Струмица 5 -Кичево 5-Тетово 4 -Кочани 4 -Гевгелија 3-Битола 3 -Берово 3 -Кратово 3 -Гостивар 2 -Демир Капија 2-Дебар 2 -Пробиштип 2 -Виница 2-Богданци 2-Делчево 1-Крива Паланка 1-Македонски Брод 1 -Пехчево 1Досега во земјата се направени вкупно 461.850 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.510, бројката на оздравени пациенти е 82.786, на починати е 2.893, а бројот на активни случаи изнесува 7.831.

Share via
Copy link