fbpx

Струмица цврсто ја држи бројката од над 20 новозаразени, денес 4 оздравени од Ковид-19

 Струмица цврсто ја држи бројката од над 20 новозаразени, денес 4 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.450 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 453 -Прилеп 65 -Велес 56-Неготино 44 -Кавадарци 41 -Штип 30 -Тетово 29 -Куманово 26 –Струмица 22 -Гостивар и Битола по 21 -Охрид 19 -Гевгелија 18 -Кочани 17 -Струга 12 -Крива Паланка и Крушево по 9 -Ресен 7 -Берово и Кратово по 6 -Делчево и Демир Капија по 5 -Дебар, Радовиш и Богданци по 4 -Кичево, Свети Николе, Пробиштип, Виница, Валандово, Демир Хисар и Пехчево по 2.

Починати се 21 лица, 6 пациенти од Скопје (91г,90г,87г,66г,68г,78г), 3 пациенти од Берово ( 59г,51г,70г), по 2 пациенти од Куманово (72г,71г), Велес (82г,56г), Неготино (79г,79г), Гевгелија (83г,59г) и по 1 пациент од Кочани (66г), Крушево (74г), Богданци (54г) и Демир Капија (75г).Деветнаесет пациенти се починати во болнички услови, два пациенти во домашни услови.

Регистрирани се 397 оздравени пациенти од:

-Скопје 175 -Прилеп 41 -Кавадарци 34 -Куманово 20 -Велес 16 -Неготино 15 -Битола и Крива Паланка по 14 -Тетово 11 -Гевгелија 8 -Ресен, Пробиштип и Богданци по 5 -Гостивар, Штип, Струмица-4, Делчево и Кратово по 4 -Кичево и Крушево по 3 -Берово и Валандово по 2 -Струга, Свети Николе, Демир Хисар и Демир Капија по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 555.367 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 110.209, бројката на оздравени пациенти е 96.570, на починати е 3.265, а бројот на активни случаи изнесува 10.374.

Share via
Copy link