fbpx

Струмица денеска без починати, 20 нови и 22 оздравени од Ковид-19

 Струмица денеска без починати, 20 нови и 22 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.553 тестирања, а регистрирани се 464 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 225• Куманово – 42• Струмица – 35• Штип – 27• Велес – 24• Охрид – 21• Прилеп – 15• Тетово – 10• Свети Николе – 8• Кичево – 7• Ресен – 6• Кавадарци, Кочани и Кратово – по 5• Гостивар, Битола, Дебар и Виница – по 4• Радовиш и Крива Паланка – по 3• Струга и Неготино – по 2• Гевгелија, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Пријавени се 23 починати лица:

11 починати лица од Скопје (47г, 55г, 61г, 78г, 78г, 79г, 79г, 81г, 81г, 81г и 83г), по 3 починати лица од Охрид (40г, 68г и 75г) и Струга (45г, 67г и 77г), 2 починати лица од Велес (60г и 73г) и по едно починато лице од Тетово (62г), Куманово (54г), Кичево (72г) и Македонски Брод (73г). Од пријавените 21 лице е починато во болнички услови и 2 се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 435 оздравени пациенти од:

• Скопје – 183• Гостивар – 43• Куманово – 27• Струмица – 22• Битола – 20• Кичево – 19• Штип – 15• Свети Николе – 13• Кавадарци – 11• Прилеп – 10• Велес и Кочани – по 8• Ресен и Богданци – по 7• Делчево – 6• Неготино – 5• Радовиш и Кратово – по 4• Гевгелија, Крива Паланка, Виница, Валандово и Македонска Каменица – по 3• Берово, Крушево и Македонски Брод – по 2• Пробиштип и Демир Хисар – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.223.054 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.523, бројката на оздравени пациенти е 163.852, на починати е 6.259, а бројот на активни случаи изнесува 13.412

Share via
Copy link