fbpx

Струмица повторно со црн ковид биланс:еден починат, 4 нови и двајца оздравени

 Струмица повторно со црн ковид биланс:еден починат, 4 нови и двајца оздравени

Во последните 24 часа се направени 2.953 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 26• Радовиш – 9• Куманово и Кратово – по 6• Прилеп – 5• Битола, Струмица-4, Кочани и Кичево – по 4• Неготино и Делчево – по 3• Тетово, Гостивар, Охрид, Струга и Свети Николе – по 2• Кавадарци, Штип и Крива Паланка – по 1.

Пријавени се вкупно 17 починати лица:

5 лица од Скопје (66г,71г,76г,79г и 80г), 3 лица од Тетово (60г,70г и 73г), 2 лица од Куманово (73г и 82г) и по 1 лице од Прилеп (58г), Штип (58г), Кичево (81г), Струмица (59г), Гостивар (47г), Ресен (80г) и Богданци (70г).

Регистрирани се 197 оздравени пациенти од:

• Скопје – 91• Прилеп – 25• Охрид – 14• Куманово – 12• Битола – 10• Велес – 7• Струга и Кавадарци – по 6• Штип и Гевгелија – по 4• Кочани, Кичево, Свети Николе и Виница – по 3• Струмица и Берово – по 2• Тетово и Пехчево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 763.451 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.891, бројката на оздравени пациенти е 146.499, на починати е 5.249, а бројот на активни случаи изнесува 3.143

Share via
Copy link