fbpx

Струмица со 12 нови и 8 оздравени од Ковид-19

 Струмица со 12 нови и 8 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 494 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 231• Куманово – 49• Велес – 31• Штип – 24• Кавадарци – 23• Охрид – 19• Кичево – 17• Прилеп и Кочани – по 16• Струмица – 12• Битола – 8• Струга – 7• Тетово – 6• Гевгелија – 5• Делчево – 4• Неготино, Радовиш и Виница – по 3• Свети Николе, Крива Паланка, Берово, Богданци и Македонски Брод – по 2• Гостивар, Ресен, Валандово, Кратово, Демир Хисар, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 6 починати лица од Скопје (94г, 78г, 70г, 68г, 61г и 49г), 2 починати лица од Кавадарци (77г и 63г) и по едно починато лице од Куманово (66г), Охрид (72г), Крива Паланка (59г) и Македонски Брод (74г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 10 починати лица, со датум на смрт од 07.09.2021 до 29.09.2021 година. Починатите лица се по 6 починати лица од Скопје, 2 починати лица од Куманово и по едно починато лице од Валандово и Гостивар, на возраст од 52 до 88 години. Од пријавените лица 1 е починат во домашни услови, а 9 лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 474 оздравени пациенти од:

• Скопје – 272• Куманово – 30• Битола – 18• Штип – 16• Велес и Тетово – по 14• Кавадарци – 13• Кочани – 12• Кичево и Радовиш – 10• Струмица – 8• Прилеп – 6• Крива Паланка, Ресен и Кратово – по 5• Гевгелија, Свети Николе и Гостивар – по 4• Неготино, Виница, Берово, Македонски Брод, Валандово и Дебар – по 3• Демир Хисар и Пехчево – по 2• Охрид и Пробиштип – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.289.516 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 191.408 бројката на оздравени пациенти е 172.653, на починати е 6.668, а бројот на активни случаи изнесува 12.087

Share via
Copy link