fbpx

Струмица со 64 оздравени и само двајца новозаболени од Ковид-19

 Струмица со 64 оздравени и само двајца новозаболени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 357 -Прилеп 72 -Кавадарци и Гевгелија по 42 -Неготино 30 -Охрид 26 -Велес 20 -Гостивар 18 -Куманово 17 -Битола 16 -Кочани 12 -Крушево 10 -Струга 8 -Штип и Богданци по 7 -Крива Паланка 5-Кичево, Ресен и Валандово по 4 -Тетово и Виница по 3 –Струмица-2, Делчево, Демир Капија и Пехчево по 2 -Свети Николе, Радовиш, Пробиштип, Кратово, Македонска Каменица и Дојран по 1.

Починати се 9 лица, по 3 пациенти од Скопје (85г,80г,69г,), 2 пациенти од Куманово (81г,74г) и по 1 пациент од Прилеп (75г), Велес (73г), Крива Паланка (73г) и Валандово (71г). Осум пациенти се починати во болнички услови, додека еден пациент е починат во домашни услови.

Регистрирани се 1.753 оздравени пациенти од:

-Скопје 750 -Делчево 120 -Охрид 97 -Кавадарци 85 -Тетово 80 -Велес 74 –Струмица 64 -Гостивар 57 -Прилеп 51 -Битола 42 -Куманово и Кичево по 38 -Струга 35 -Штип 25 -Гевгелија, Ресен и Дебар по 22 -Крушево 19 -Неготино, Кочани и Демир Капија по 15 -Радовиш 14 -Крива Паланка 12 -Виница и Свети Николе по 8 -Богданци 6-Македонски Брод 4 -Кратово 3 -Валандово, Пехчево, Пробиштип, Македонска Каменица и Берово по 2 -Дојран и Демир Хисар по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 533.505 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 105.269, бројката на оздравени пациенти е 93.942, на починати е 3.165, а бројот на активни случаи изнесува 8.162.

Share via
Copy link