fbpx

Струмица со двајца починати, 5 нови и 9 оздравени од Ковид-19

 Струмица со двајца починати, 5 нови и 9 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.357 тестирања, а регистриран е 171 нов случај на Ковид 19 во:

-Скопје 58 -Куманово 16 -Битола и Радовиш по 9 -Виница 8 -Кочани и Кичево по 7 -Прилеп, Охрид и Штип по 6 -Велес и Струмица по 5 -Тетово, Гостивар и Ресен по 4 -Кавадарци 3 -Струга, Неготино, Свети Николе, Кратово и Македонска Каменица по 2-Делчево, Пробиштип,Крушево и Демир Хисар по 1.

Пријавени се вкупно 26 починати лица:

8 од Скопје (36г,56г,63г,64г,71г,76г,78г, 84г,), 3 лица од Битола (41г,65г и 82г), по 2 починати лица од Тетово (63г и 73г), Струмица (62г и 68г) и Кочани (61г и 80г) и по 1 починато лице од Куманово (63г), Велес (65г), Гостивар (73г) ,Охрид (71г), Штип (56г), Кичево (40 г), Гевгелија (68г), Дебар (64г) и Виница(60г).

Регистрирани се 409 оздравени пациенти од:

-Скопје 171 -Прилеп 39 -Куманово 37 -Битола 36 -Тетово 15 -Велес 13 -Гостивар 12 -Кичево 11 -Штип 10 -Струмица 9 -Кавадарци и Радовиш по 8 -Крива Паланка 6 -Охрид и Кочани по 5 -Виница и Демир Хисар по 4 -Дебар и Пробиштип по 3 -Неготино, Ресен и Богданци по 2 -Гевгелија, Свети Николе, Берово и Делчево по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 743.378 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.222, бројката на оздравени пациенти е 138.779, на починати е 5.135, а бројот на активни случаи изнесува 10.308

Share via
Copy link