fbpx

Tags : Беласица

Куп-ждрепка: Академија Пандев против Македонија Ѓорче Петров, Беласица против Силекс

Денеска во просториите на ФФМ се одржи ждрепката за осминафиналето во фудбалскиот Куп на Македонија. Во осминафиналето ќе има и реприза на натпреварот за трофејот од 2019 година помеѓу Академија Пандев и Македонија Ѓорче Петров, а бранителот на куп трофејот Силекс ќе гостува на Беласица. Струга – БорецАкадемија Пандев – Македонија ЃПШкендија – РеноваВардар – […]

Фудбалерите на Беласица негативни на Ковид-19

Фудбалскиот клуб Беласица од Струмица, во денешното кратко соопштение за јавноста информираше дека резултатите од тестовите за Ковид-19, направени од страна на фудбалерите, стручниот штаб и администрацијата се негативни и дека ситуацијата во клубот е стабилна и под контрола. -ФК Беласица како општествено одговорен транспарентен клуб, сака да се произнесе пред фудбалската и пошироката јавност, […]

Првото соочување меѓу Академија Пандев и Беласица на први ноември

Струмичките фудбалски прволигаши Академија Пандев и Беласица првото соочување ќе го имаат на први ноември во рамките на 11 првенствено коло. Инаку, првото коло од новиот шампионат на Македонија ќе се игра на 9. август. Академија Пандев гостува на новиот прволигаш Пелистер, а Беласица на домашен терен ја пречекува екипата на Силекс. Во останатите натпревари, […]

Прво коло МФЛ: Пандевци гостуваат во Битола, Беласица ја пречекува

Првото коло од новиот шампионат на Македонија ќе се игра на 9. август. Академија Пандев гостува на новиот прволигаш Пелистер, а Беласица на домашен терен ја пречекува екипата на Силекс. Во останатите натпревари, на Чаир ќе гостува Шкендија каде што ќе ја пречека домашниот Шкупи. Следуваат уште и мечевите Вардар – Борец, Македонија ЃП – […]

Беласица го потпиша голманот Силјановски

Екипата на Беласица продолжува да се засилува за новата сезона во Првата македонска фудбалска лига. Нов член на струмичката екипа е голманот Дејан Силјановски (25) кој доаѓа од редовите на Саса. Тој претходно беше чувар на мрежата на Тетекс, Македонија ЃП и Љуботен. Инаку Силјановски е четвртиот нов играч во Беласица после Антонио Каланоски, Арбен […]

Каланоски трето летно засилување на Беласица

Екипата на Беласица е на прагот да го претстави своето најново засилување за предизвиците во следната сезона.  Струмичката фудбалска гордост го договори своето трето летно засилување. Охриѓанецот Антонио Каланоски е најново засилување за повратникот во македонската фудбалска елита.  Офанзивниот фудбалер е трет нов играч во редовите на Беласица во овој трансфер период, откако досега во […]

Беласица ја засили одбраната со Арбен Тафо

Арбен Тафа од денеска и официјално е нов фудбалер на Беласица. По најавата на СПОРТМЕДИА дека двете страни се во преговори, попладнево стигна и потврда. Струмичани со специјално видео го промовираа своето ново засилување. Тафа кој досега беше дел од екипата на Струга Трим Љум, во новата сезона ќе ги брани боите на струмичкиот клуб.

Ванчо Стојанов е нов спортски директор на Беласица

Подготвувајќи се за новата натпреварувачка сезона во која се враќа во Првата македонска фудбалска лига, ФК Беласица официјално го именуваше Ванчо Стојанов за нов спортски директор на клубот. Стојанов, кој е поранешен учесник на три олимписки игри како атлетичар и тренер, освојувач на три балкански златни медали и рекордер на повеќе атлетски дисциплини, прогласуван девет […]