fbpx

Tags : Бугарија

29-годишниот струмичанец, кој беше пријавен за исчезнат на 6 декември

СВР Струмица денеска соопшти дека М.Д. (29), кој на 6 декември се оддалечил од домот, е во Бугарија каде живее неговата мајка. Во врска со објавите на социјалните медиуми за лице М.Д.(29) од Струмица, кое се оддалечило од домот во Струмица, пријавено во Полициската станица Струмица на 09.12.2023 од страна на неговиот татко Т.Д.(64), ве […]

Ученици од Струмица и Бугарија твореа на тема „Нацртај среќа“

,, Нацртај среќа“, беше насловен меѓународниот ликовен конкурс на струмичкото ООУ,, Сандо Масев,, и бугарското, „Иван Вазов“ од Бугарија инициран од директорите на училиштата Драгица Спасова и Виктор Глигоров. Учениците од двете училишта ја отслика среќата на хартија, опишувајќи на автентичен начин користејќи ја детската имагинација. Делата на наградените ученици од 1 до 4 одделение […]

Актери од „Антон Панов“ наградени на фестивалот во Враца, Бугарија

Актерката Танкица Стојанова и актерите Горги Трајков и Никола Костадинов од НТ „Антон Панов “ од Струмица се добитници на награди на 32-то издание на Националниот фестивал на мали театарски форми и 10. Фестивал на Новата европска театарска акција што се одржа во Враца, Бугарија, од 16 до 21 мај. Стојанова ја освои наградата за […]

КУД „Кирил и Методиј“ од Иловица во септември ќе настапи

Културно уметничкото друштво (КУД) „Кирил и Методиј“, каде членуваат млади од селата Иловица и Штука, се подготвува за настап на меѓународен фестивал во Неделино, Бугарија што се одржува од 3 до 5 септември годинава. Настапот на 20-от Национален фолклорен фестивал за танцување и пеење во Неделино, годинава е поддржан од Еуромакс Ресоурцес, компанијата што го […]