fbpx

29-годишниот струмичанец, кој беше пријавен за исчезнат на 6 декември влегол во Бугарија каде живее неговата мајка

 29-годишниот струмичанец, кој беше пријавен за исчезнат на 6 декември влегол во Бугарија каде живее неговата мајка

СВР Струмица денеска соопшти дека М.Д. (29), кој на 6 декември се оддалечил од домот, е во Бугарија каде живее неговата мајка.

Во врска со објавите на социјалните медиуми за лице М.Д.(29) од Струмица, кое се оддалечило од домот во Струмица, пријавено во Полициската станица Струмица на 09.12.2023 од страна на неговиот татко Т.Д.(64), ве известуваме дека од страна на СВР Струмица веднаш се преземени мерки и активности за негово пронаоѓање.

Меѓу другото, извршени се  проверки на граничните премини кон Бугарија, земја во која лицето редовно одело во посета на неговата мајка, при што е утврдено дека М.Д. остварил излез од државата на 06.12.2023 во 18.20 часот на Граничен премин Ново Село.

Се преземаат и  дополнителни мерки за расчистување на случајот.

Share via
Copy link