fbpx

Tags : Царина

На Богородица запленети 5,6 килограми марихуана

Царинските службеници од царинската испостава Богородица на излез од државата открија и запленија 5,6 кг наркотична дрога марихуан, сокриена во резервната гума од автомобилот со македонски регистарски таблички, информираа денеска од Царинската управа. Дрогата и возилото се привремено задржани, а од страна на инспекторите од Одделение за истраги од Царинската управа е спроведена истрага, по […]

РЕКОРДНА ЗАПЛЕНА НА ДЕВИЗИ И ЗЛАТО ВО ВРЕДНОСТ ОД ЕДЕН

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа вчера на ГП Богородица при контрола на автобус открија и запленија ‪262.750‬ долари, ‪155.760‬ евра и 12 килограми злато и златен накит со проценета вредност од околу ‪600.000‬ евра, соопштија денеска од Царинската управа. Заради постоење сомнеж, автобусот со турски регистарски ознаки управуван од македонски државјанин, кој се […]

Царината заплени 139 килограми марихуана на граничниот премин Дојран

-Во текот на вчерашниот ден на граничниот премин Дојран при вршење на детална царинска контрола на товарно моторно возило пријавено за излез од државава, мобилните тимови од Секторот за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија спречија обид за криумчарење на 139 килограми опојна дрога марихуана, соопштија од Царинската управа. Дрогата е […]

Царината заплени антиген тестови на Табановце

При контрола на автобус пријавен за влез на ГП Табановце, царинските инспектори од Одделението за оперативни работи привремено задржаа 1000 парчиња антиген тестови за Ковид 19. -Вчера во 13:00 часот на ГП Табановце за влез се пријавил автобус со македонски регистарски на превозникот Дурмо турс од Гостивар, управувано од лицето С.М од Гостивар, кој сообраќа […]