fbpx

Tags : Ден на независноста

Костадинов:Нека ти е среќен 31 роденден независна Татковино моја!

-Нека ни е честит и за многу години Денот на независнота!Сплотени и обединети да го празнуваме и да ги славиме сите придобивки од изминатите 31 години самостојност на нашата држава, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -Татковината се сака и почитува секој ден. Со вредно и чесно работење, со дела создавани од срце и со […]

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод 8 Септември, Денот на

Пред скоро три децении, во 1991-та, на референдум, убедливо мнозинство наши граѓани гласаа да живеат во независна, слободна и демократска Република Македонија. Оттогаш имавме и напредок и падови во борбата за демократски вредности. Патот по кој тогаш тргнавме не е лесен. Тој бара политичари кои носат одлуки во интерес на граѓаните, транспарентни институции, постојан дијалог […]