fbpx

Tags : еуромакс

Живко Груевски: Добро платени „актери“ сеат страв и збунетост кај

Комерцијална ПР објава Од компанијата „Еуромакс Ресоурцес“ го честитаа Денот на рударите и дадоа  признание за макотрпната работа на сите рудари, но истовремено потсетија и на како што велат организираната хајка и напад против  рударскиот сектор во Македонија. Директорот  за комуникации и односи со јавноста во Еуромакс, Живко Груевски, во Дневникот на Сител ТВ изјави […]

Еуромакс објави дека е повлечено одобрувањето за спојување на концесиите

Комерцијална ПР објава Согласно строгите правила за берзанско работење, Euromax Resources Ltd Ванкувер, има обврска ажурно да објавува суштински информации и одлуки до Берзата за хартии од вредност во Торонто „TSX“, Канада. Во продолжение ја пренесуваме најновата формална објава доставена до „TSX“ денес 28 Јули 2023, пред отворање на Берзата: Euromax Resources Ltd, Ванкувер, Јули […]

Еуромакс: Објава за влез на нов партнер преку Торонто Берзата

Комерцијална ПР објава На 24 јануари 2023 година, на Торонто Берзата (TSX), Еуромакс Ресоурцес Лтд објави дека успешно се завршени преговорите со новиот инвеститор, НД Групацијата, којшто заедно со Трафигура Групација ја потврдија стратешката определба да продолжат заедно со другите акционери со финансирањето на развојот на мега-инвестицискиот Проект Иловица-Штука. Како дел од трансакцијата, обезбедени се […]

НИКОЛАС ТРЕАНД, ПРЕТСЕДАТЕЛ И ИЗВРШЕН ДИРЕКТОР ВО БОРДОТ НА ДИРЕКТОРИ

Комерцијална ПР објава И оваа година, Г-дин. Николас Треанд, Претседател и Извршен Директор на Бордот на Еуромакс Ресоурцес, даде свое видување за перспективите на Проектот Иловица-Штука и спремноста на Еуромакс Ресоурцес и Трафигура Групацијата, најголемиот долгогодишен акционер, да се продолжи посветено се до негово целосно реализирање. Во интервјуто дадено за годишното издание на „The Economist“, […]

Еуромакс Корпоративен Магазин „ВИСТИНА“ – Второ Издание

„Комесар за Иселување???“ МИТ #6: Принудно ќе се дислоцираат и раселат околните живеалишта, ќе се одземе дел од постојните површини на обработливо земјоделско земјиште и ќе се „уништи” иднината на младите генерации од регионот (!?). ВИСТИНА: Никогаш немало потреба ниту да се спомне некакво дислоцирање и раселување на околните живеалишта или загуба на постојно обработливо […]

„Еуромакс“ го поддржа проектот „Бесплатен логопед“ за децата во Радовиш

Фото: Дел од дидактичко – поучни материјали и дел од опремата што „Невена за мене, за тебе, за нас“ ги набавува за работа со децата. Здружението на граѓани „Невена за тебе, за мене, за нас“ од Радовиш со поддршката на „Еуромакс Ресоурцес“ набави нагледни средства и дидактичко – поучни материјали кои ќе помогнат за реализација […]

„Еуромакс“ продолжува со поддршка на локални проекти

Еуромакс Ресоурцес и во текот на октомври ќе продолжи со кампањата под мотото „Со акција и дела за подобар живот СЕГА и ВЕДНАШ“ за финансирање локални проекти во регионот, се вели во соопштението за јавност што компанијата денес го дистрибуираше. Во продолжение во целост ви го пренесуваме соопштението на компанијата:  „Како општествено одговорна компанија сакаме […]

„Еуромакс“ ги поддржува земјоделците – нова група на жени добија

Поддршката на жените земјоделци во општините Босилово и Ново Село продолжува. Интересот кај земјоделците за соработка со „Еуромакс  ресоурцес“ и понатаму е голем, а компанијата  по четврти пат донираше приклучна земјоделска механизација на оние кои се пријавија преку проектот за поддршка на женското претприемништво. Одличната соработка на Еуромакс со жителите е поддржана од главниот инвеститор […]

Поддршка од „Еуромакс“ за развој на мали бизниси и нови

Поддршка за индивидуалните сточари во под Огражденскиот регион обезбеди Еуромакс ресоурцес заедно со најголемиот инвеститор Трафигура. Компанијата која го развива проектот за рудник за бакар Иловица – Штука со машините кои ги обезбедува како донации го помага и развојот на индивидуални сточарски фарми, со цел истите да ја збогатат понудата на пазарот со домашни традиционални […]

Жени земјоделки од Штука, Иловица и Босилово најзаинтересирани за поддршката

Со голем интерес и силен интензитет продолжува одличната соработка помеѓу земјоделците од струмичкиот регион и компанијата Еуромакс поддржана од нејзиниот најголем инвеститор Групацијата Трафигура. Нова група од 25 жени од селата Штука, Иловица и Босилово добија приклучна земјоделска механизација како дел од проектот за поддршка на женското претприемништво, што во последните два месеци ја организира […]