fbpx

Tags : гас

Општина Струмица ги исплати субвенциите за потрошен природен гас за

Општина Струмица денеска ги исплати субвенциите за потрошен природен гас за првите три месеци од оваа година. Вкупно 439.298 денари ќе добијат 168 корисници колку што имаат комплетни податоци. Субвенционирањето на цената за физички лица е во износ од 10,00 денари од кубен метар потрошен прирoден гас.

„Трафигура“ потпиша договор вреден 3 милијарди долари со гаранции од

Комерцијална ПР објава Групацијата Трафигура, еден од клучните инвеститори воЕуромаксРесоурцеси современиот рударски комплекс за бакар „Иловица-Штука“, објави дека потпишале кредитен аранжман во вредност од 3 милијарди долари гарантирани од Сојузна Република Германија за да обезбеди редовно снабдување со гас. Трафигура, лидерот на глобалниот индустриски пазар со суровини, меѓу кои се и енергенсите, склучи четири годишен […]

Костадинов:Со одлуката на српската влада за изземање на нашата држава

-Упатувам огромна благодарност до Владата на Република Србија за одлуката за изземање на Северна Македонија од забраната за извоз на гас. Упатувам благодарност и до македонската Влада, до премиерот Ковачевски и до претседателот на Република Србија, Вучиќ, што со нивните иницијативи и поддршки овозможуваат вакви регионални соработки, објави вечерва градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -Конкретно […]

„Струмица Гас“ ја намали цената на гасот

ЈПЕД „Струмица Гас„ објави дека е намалена цената на природниот гас за повеќе од 3,2 денари за потрошен кубен метар. Тоа се должи на промената на цената на природниот гас на пазарите.Новата цена ќе се применува од 1 август. Од завршувањето на грејната сезона, во март годинава, цената на гасот е намалена за десет денари. […]