fbpx

Tags : гевгеличанец

Гевгеличанец потешко повреден откако со автомобилот излетал од автопатот

СВР Струмица соопшти дека вчера во 06:45 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на автопатот А1, кај место викано „Милци“, гевгелиско, Д.Т.(19) од Гевгелија, управувајќи патничко возило „мазда“ со гевгелиски регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото и со возилото излетал од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот, констатирани во Медицински центар Гевгелија.  Увид […]

Гевгеличанец пронајден починат во чуварска куќа на лозје

На 02.06.2024 во 10.30 часот во Полициската станица Гевгелија, лекар од Итна медицинска помош Гевгелија пријавил дека во чуварска куќа на лозови насади на место викано „Купот“, атар на Гевгелија, бил пронајден починат Д.П.(62) од Гевгелија. Смрт констатирал лекар, а увид на местото извршила екипа на ОВР Гевгелија. По наредба на јавен обвинител телото на починатиот било дадено на обдукција.

Гевгеличанец потешко повреден откако излетал со автомобилот од патот

СВР Струмица соопшти дека вчера во 14:30 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на регионален пат 1108, делница помеѓу Гевгелија и село Моин, П.Ј.(62) од Гевгелија, управувајќи патничко возило „ровер“ со гевгелиски регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото и излетал надвор од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот, констатирани во Медицински центар […]

Приведен гевгеличанец, криумчарел мигранти кај Давидово

Вчера полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица околу во 19:30 часот во село Давидово го лишиле од слобода М.Г. (21) од Гевгелија затоа што со патничко моторно возило “фолксваген туарег” превезувал 13 мигранти од Сирија, од кои 2 малолетни лица. Известен е јавен обвинител од ОЈО за ГОКК и по […]

Гевгеличанец осомничен за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство според член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот зкаоник, соопштија денеска од Јавното обвинителство. Осомничениот, на 12 декември, со умисла се обидел да го лиши од живот неговиот очув. Делото го […]

Уапсен гевгеличанец кој нападнал сограѓанин во неговиот дом

Денеска во 10:40 часот на улица „Таља Бикова“ во Гевгелија, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија го лишиле од слобода А.Ѓ.(36) од Гевгелија, соопштија денеска од СВР Струмица.Тој се сомничи дека на 12.12.2022 во домот на улица „Иво Лола Рибар“ во Гевгелија со остар предмет го нападнал Н.Н.(68) од Гевгелија. Со судска наредба […]

Гевгеличанец заработи кривична пријава за разбојништво

Одделението за внатрешни работи Гевгелија, до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против Т.А.(38) од Гевгелија поради сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“ по член 237 од Кривичниот закон. На 6 ноември во аптека лоцирана на ул.„Слободан Митров Данко“ во Гевгелија со закана кон вработената одзел пари од дневниот промет. На 8 овој месец […]

Триесет денови притвор за гевгеличанецот кој изврши обљуба врз малолетник

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот, на кого родителите му ги доверувале на чување […]

Гевгеличанец приведен за обљуба врз малолетник

Вчера во 15:20 часот во Гевгелија, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија го лишиле од слобода Ѓ.А.(61) од Гевгелија затоа што извршил обљуба врз малолетник од Гевгелија, информираа денеска од СВР Струмица. Лицето е задржано во Полициската станица Гевгелија, за настанот е запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија и по документирање […]

Кај гевгеличанец и гевгеличанка пронајдени хероин и амфетамин

На 04.09.2022 во 15.00 часот во Гевгелија, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија ги лишиле од слобода А.К.(46) и Ј.Р.(43), двајцата од Гевгелија, соопштија од МВР. При преглед на патничко моторно возило „ауди“ со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од А.К., биле пронајдени 27 пакувања со хероин, а при преглед на Ј.Р., која била […]