fbpx

Tags : мерки

Влада:Донесени рестриктивни мерки за работата на угостителските објекти

Владата на Република Северна Македонија на денешната 8-ма седница го утврди предлогот за изменување и дополнување на Буџетот за 2020 година, и донесе заклучок да го достави на усвојување до Собранието на Северна Македонија. Согласно финансиските показатели проекциите покажуваат дека дефицитот во Буџетот ќе изнесува 8,4% заради растот на расходната страна во која со најголем […]

Филипче: Ги засилуваме контролите за спроведување на мерките и протоколите

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска одржа прес-конференција на која информираше за состојбата со коронавирусот во нашата земја, но и во Европа, најава за следните чекори на Министерството за здравство и Владата, како и за есенскиот период кој е пред нас. „Дозволете да дадам генерален заклучок дека состојбата кај нас, како и секаде […]

Полицијата во координација со ЈО презема мерки за расчистување на

-Денеска во 09:30 часот во СВР Струмица е добиена пријава од Општа болница Струмица. Во координација со Јавен обвинител се преземаат мерки за расчистување на случајот, стои во кусото соопштение на СВР Струмица. Инаку, дваесетина граѓани од Турското маало претпладне околу 09:00 часот украле мртовец од Инфективното одделение на болницата. Морбидната вест ја потврди директорот […]