fbpx

Tags : Мигранти

Кај Миравци откриени мигранти од Кина откако се судриле два

На 16.02.2024 на автопатот Демир Капија – Гевгелија, во близина на клучка Миравци, полициски службеници од Полициската станица за гранични провери и граничен надзор Богородица при Регионалниот центар за гранични работи Југ го лишиле од слобода Т.П.(38) од Скопје затоа што со возило „опел астра“ со скопски регистарски ознаки превезувал пет лица мигранти од Народна […]

Приведен криумчар на мигранти кај Гевгелија

На 07.02.2024 околу 21 часот во близина на хотел во Гевгелија, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и гранични проверки Богородица при Регионалниот центар за гранични работи Југ го лишиле од слобода А.М.(21) од Скопје. Околу 20 часот во близина на село Богородица, гевгелиско, полициски службеници забележале дека во возилото „ауди“ со косовски […]

Приведен криумчар на мигранти кај Прдејци

Вчера околу 19:00 часот во близина на село Прдејци, гевгелиско, полициски службеници од Полициската станица граничен надзор и гранични проверки Богородица го лишиле од слобода Д.А.(39) од Скопје, соопштија денеска од МВР. При преглед во возилото „ауди“ со српски национални ознаки, кое го управувал, биле пронајдени седум лица мигранти од Сирија, од кои еден малолетник. […]

Кај Костурино приведен криумчар, пронајдени мигранти од Сирија

МВР соопшти дека вчера околу 19:40 часот во село Костурино, струмичко, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и гранични проверки Стар Дојран при Регионалниот центар за гранични работи Исток го лишиле од слобода И.М.(30) од село Градошорци, општина Василево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. Имено, околу 19.30 […]

Кривична пријава за криумчарење мигранти за две лица

На 03.01.2024 во просториите на Одделениете за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија Гевгелија бил извршен службен разговор со А.Н.(33) од Скопје и Д.Т.(31) од Гевгелија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“, соопштија денеска од МВР. Околу 11.10 часот на регионалниот пат 1102, во правец Смоквица – Прдејци, полициски […]

Приведен гевгеличанец, криумчарел мигранти кај Давидово

Вчера полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица околу во 19:30 часот во село Давидово го лишиле од слобода М.Г. (21) од Гевгелија затоа што со патничко моторно возило “фолксваген туарег” превезувал 13 мигранти од Сирија, од кои 2 малолетни лица. Известен е јавен обвинител од ОЈО за ГОКК и по […]

Приведен криумчар на мигранти од Гевгелија

Вчера во 19:50 часот на автопатот Граничен премин Табановце- Куманово, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Сопот при Регионалниот центар за гранични работи Север го лишиле од слобода Д.С.(23) од Гевгелија, соопштија денеска од МВР. При преглед во патничко возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени четири лица мигранти […]

Приведени тројца криумчари од Косово, пренесувале мигранти од Сирија

Денеска во 03:25 часот на автопатот Гевгелија – Скопје, кај клучка Демир Капија, во координирана акција на полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово и Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица, при Регионален центар за гранични работи Југ, од слобода биле лишени Р.О.(21), Б.Ц.(26) и К.Ф.(26), сите од Косово. Околу […]

Синоќа приведен криумчар на мигранти, пронајдени 11 лица од Сирија

Вчера околу 19 часот на регионалниот пат Стојаково-Богданци, полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица го лишиле од слобода М.С. (63) од Скопје, кој во товарно моторно возило „ман“ со скопски регистерски таблички превезувал 11 мигранти од Сирија, соопштија од МВР. Откако возилото било запрено, од страна на полициските службеници бил […]

Приведен криумчар на мигранти, пронајдени 33 лица

Денеска во 11:30 часот полициски службеници од РЦ за ГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица во близина на бензинска пумпа на автопат А1, кај Гевгелија, го лишија од слобода И.М. (41) од Струга, кој со товарно возило „фиат дукато“ со охридски регистерски таблички, превезувал 33 мигранти, соопштија денеска од МВР. Известен е јавен […]