fbpx

Tags : Мигранти

Приведени криумчари на мигранти, пронајдени шест лица од Сирија кај

На 12.09.2023 во близина на браната Паљурци, општина Богданци, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Стар Дојран при Регионалниот центар за гранични работи Југ ги лишиле од слобода А.Н.(22) и Р.А.(28), двајцата од Република Србија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. Во 13.55 часот на […]

Поврдени тројца мигранти, откако Босанец со „ауди“ искршил наплатна рампа

На 12.09.2023 во село Негорци, гевгелиско, полициски службеници од Регионален центар за гранични работи Југ го лишиле од слобода С.М.(23) од Босна и Херцеговина, со привремен престој во Скопје, соопштија денеска од СВР Струмица. Околу 19:45 часот на автопатот Скопје – Гевгелија, тој не застанал на знак за запирање даден од полициски службеници и со патничко возило […]

Струмичанец криумчарел 28 мигранти од Сирија

Вчера во 19:00 часот на автопатот А1, на наплатна рампа „Демир Капија“ во правец Гевгелија-Скопје, од полициски службеници од Полициска станица Богородица при Регионален центар за Гранични работи Југ е лишен од слобода Р.К.(32) од Струмица. Во товарно моторно возило „мерцедес спринтер“ со кочански регистарски ознаки, кое тој го управувал, биле пронајдени 28 лица мигранти […]

Приведен криумчар од Србија, пронајдени осум мигранти од Сирија

Денеска во 07:40 часот на бул.„Гевгелија“, поточно на излезот од Гевгелија, полициски службеници од Полициска станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“ го лишиле од слобода К.В.(22) од Лесковац, Р.Србија, поради сомнение дека сторил кривично дело „криумчарење мигранти“, соопштија денеска од МВР. Тој управувал патничко возило „опел сигнум“, со српска национална ознака, кое учествувало […]

Приведен криумчар на мигранти во Стар Дојран

Вчера во Стар Дојран полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и гранични проверки Стар Дојран го лишиле од слобода И.Х.(22) од Египет, соопштија денеска од МВР. Околу 07.30 часот тој бил затекнат со група од 25 лица мигранти (меѓу кои пет малолетници), сите од Сирија и по преземени мерки било утврдено дека тој […]

Откриени 16 мигранти во близина на преминот Богородица

На 01.08.2023 во 19:00 часот во близина на Граничниот премин Богородица од полициски службеници од Полициската станица за граничен премин Богородица била откриена група од 16 мигранти од Сирија и од извршената проверка било констатирано дека двајца од нив, А.А.(18) и М.Х.(18), двајцата од Сирија, им помогнале на другите лица мигранти илегално да ја преминат […]

Приведен богданчанец, се сомничи дека превезувал мигранти од Сирија

Вчера околу 18:10 часот во близина на Богданци од страна на полициски службеници од Полициска станица за граничен надзор Стар Дојран е лишен од слобода П.Г.(49) од Богданци поради основано сомнение дека со патничко моторно возило „ауди A4“ со гевгелиски регистарски ознаки, превезувал осум лица мигранти од Сирија. За настанот е известен јавен обвинител, а […]

Уапсен Авганистанец, пренесувал мигранти преку границата

Вчера околу 20 часот во Гевгелија, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица го лишиле од слобода С.З.(26) од Авганистан. Претходно, на ул.„Маршал Тито“ во Гевгелија, тој бил затекнат со уште четири лица мигранти (двајца од Сиера Леоне и двајца од Конго) и по преземени мерки било констатирано дека С.З. […]

Во автомобил со струмички регистарски таблички пронајдени 11 мигранти

Вчера во 20:20 часот на автопатот А1, кај клучка Миравци, полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Југ дале знак за запирање на патничко возило „ауди“ со струмички регистарски ознаки, но возилото не застанало. Набргу, возилото било запрено и во него биле пронајдени 10 лица мигранти од Сирија и едно лице мигрант од Ирак, […]

Притвор за двајца осомничени за криумчарење на мигранти по вчерашното

Постапувајќи по кривичната пријава доставена од Министерството за внатрешни работи, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, поднесе предлог за определување на мерката притвор против лица, соопштија денеска од Јавното обвинителство.   Лицата се осомничени дека во текот на […]