fbpx

Tags : Мигранти

Комбе со мигранти излета на патот Струмица-Костурино

Синоќа околу 20:50 часот, на магистралниот пат Струмица – Валандово, кај Раборска раскрсница се случила сообраќајна незгода во која комбе возило со битолски регистарски таблички, кое превезувало мигранти, се превртело, информираше Хризантема Рендевска, портпаролка на СВР-Струмица Во незгодата 7 мигранти се здобиле со повреди, од кои четворица со потешки повреди. Возачот на комбето се дал […]

Полно комбе со мигранти направи карамбол на „Младинска“

Комбе, управувано од возач од Кочани, во кое се превезувале поголем број мигранти, денес во 11:50 часот предизвика тешка сообраќајка на крстосницата на улиците „Младинска“  и „Браќа Минкови“ во Струмица. Во несреќата се повредени три лица, кои се пренесени во струмичката болница на натамошно лекување. Според очевидци комбето се движело со голема брзина, најверојатно да […]

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија

Синоќа околу полноќ во близина на базата на Македонија пат кај Гевгелија, во камион со скопски и полуприколка со струмички регистарски табли, полицијата откри 211 мигранти. Од нив 159 се државјани на Бангладеш, додека 52 се од Пакистан. Возилото било запрено за контрола по претходно добиени сознанија дека во истото се превезуваат лица кои илегално […]

Откриени девет мигранти на патот Радовиш-Свети Николе

Вчера околу 17.30 часот во СВР Штип било пријавено дека на магистралниот пат Радовиш – Свети Николе од полициски службеници од Полициска станица Штип, по претходно добиено известување, биле пронајдени девет лица-мигранти од Сирија. За настанот е известен Јавен обвинител и по негова наредба лицата- мигранти се пренесени во ПТЦ „Винојуг“ Гевгелија. Извор: МВР-билтен

Шверцер оставил 17 мигранти и автомобил па избегал кај Радовиш

Седумнаесет мигранти биле пронајдени на магистралниот пат Струмица – Штип, а во нивна близина било пронајдено возило. Според информациите на МВР, вчера во 21 часот под надвозникот, кај клучката за Радовиш, од полициски службеници биле пронајдени 17 мигранти, од кои двајца од Пакистан, еден од Сомалија, пет од Иран и девет од Авганистан. Во близина […]

Откриени 64 мигранти во камион кај Струмица, возачот избегал

Во камион со скопски регистарски ознаки, при полициска контрола на регионалниот пат Валандово-Струмица, биле откриени 64 мигранти од Бангладеш. Возачот избегал, а лицата се сместени во ПТЦ „Винојуг“ во Гевгелија за понатамошна постапка. „Вчера околу 19 часот на регионалниот пат Валандово–Струмица на влез во Струмица полициски службеници од СВР Струмица забележале товарно моторно возило ‘ивеко […]