fbpx

Пвредени 35 мигранти кај Марвинци откако излетал камионот во кој се превезувале

 Пвредени 35 мигранти кај Марвинци откако излетал камионот во кој се превезувале

Вчера во 18:20 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека на магистрален пат М-1, во близина на клучка за село Марвинци, валандовско,  товарно возило „сканија“ со приколка, со скопски регистерски ознаки, излетало од патот. Возачот се дал во бегство, а на лице место се пронајдени 49 мигранти, кои според нивно кажување се од Сирија, информираа од СВР Струмица.

Во несреќата едно лице мигрант се здобило со тешки телесни повреди, а 34 се здобиле со телесни повреди, констатирани во Медициските центри во Гевгелија и Струмица. Останатите лица мигранти се пренесени во Прифатно-транзитниот центар „Винојуг“ Гевгелија.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основно јавно обвинителство Велес, а увид на местото извршила екипа на Полициска станица Валандово.

Фото: архива

Share via
Copy link