fbpx

Tags : обраќање

Даскаловски: Да славиме уште една голема победа за Струмица на

Интегрален текст од обраќањето на Марјан Даскаловски, носител на советничката листа на СДСМ за Струмица Почитувани граѓани на општина Струмица,пријатели,симпатизери, другарки и другари Најдоброто за Општина Струмица е пред вас. Советничката листа на СДСМ предводена од мене е спој на младост и искуство. Таа најдобро знае како трба да се работи и да им се […]

Обраќање до нацијата на премиерот Заев по ветото од Бугарија

„Почитуван македонски народе, Почитувани граѓани од сите заедници во Северна Македонија, На сите ни е јасно, дека до овој момент Европската Унија не постигна согласност за прифаќање на преговарачката рамка за нашата земја. Оваа неодговорна грешка е горчлива вест за целата наша нација. На овој ден, се слуша големото разочарување кај сите нас во една […]

Обраќање на премиерот Заев по повод Светскиот ден на борба

„Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив. И не само на Светскиот ден на борбата против сиромаштијата, туку секој ден. И не само заради социјалдемократските вредности, туку заради човечноста. Делата во изминативе години […]

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод 8 Септември, Денот на

Пред скоро три децении, во 1991-та, на референдум, убедливо мнозинство наши граѓани гласаа да живеат во независна, слободна и демократска Република Македонија. Оттогаш имавме и напредок и падови во борбата за демократски вредности. Патот по кој тогаш тргнавме не е лесен. Тој бара политичари кои носат одлуки во интерес на граѓаните, транспарентни институции, постојан дијалог […]