fbpx

Tags : осомничен

Жител на Богданци осомничен дека извршил обљуба врз малолетничка

Од СВР Струмица соопштија дека на 15.06.2024 во 00.00 часот во Богданци, полициски службеници од ОВР Гевгелија го лишиле од слобода Б.Г.(52) од Богданци. Тој се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка. Лицето било задржано во полициска станица и за настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија. По целосно документирање на случајот, […]

Обвинителството бара притвор за осомничен за полови дејствија врз дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице на возраст од 49 години за кое постои основано сомнение дека извршило други полови дејствија врз малолетно девојче кое не наполнило 15 години, соопштија денеска од Јавното обвинителство. Осомничениот жител на село во општина Конче во повеќе наврати ја […]

Еден осомничен за насилство врз жена и нејзината малолетна ќерка

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Кавадарци за кривично дело – Насилство од член 386 став 6 во врска со став 1 од Кривичниот законик,соопштија денеска од Јавното обвинителство. Откако претходно повеќе пати ѝ пишувал пораки преку апликацијата „Вибер“ во кои ѝ се заканувал дека ќе ја […]

Притвор за возачот осомничен за криумчарење злато и девизи на

Основното јавно обвинителство Гевгелија, постапувајќи по кривична пријава од Царинската управа, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Скопје за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Криумчарење од член 278 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, соопштија денеска од Јавното обвинителство. Осомничениот, на 16 декември, […]

Гевгеличанец осомничен за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство според член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот зкаоник, соопштија денеска од Јавното обвинителство. Осомничениот, на 12 декември, со умисла се обидел да го лиши од живот неговиот очув. Делото го […]

По десет часови приведен осомничен кој прободел соселанец во Вељуса,

Откако денеска околу 08:15 часот во Полициската станица во Струмица било пријавено дека во село Вељуса Н.К. бил нападнат со остар предмет од страна на Д.Г. од истото село, по десетчасовно убедување и преземање мерки попладнево околу 18:00 часот е приведен осомничениот Д.Г.. Имено, тој се затворил во својата куќа и дури откако полицијата употребила […]