fbpx

Tags : пациенти

МВР билтен:Се степале пациенти во здравствена установа во Негорци

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Н.Т.(43) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,тешка телесна повреда’’, информираа денеска од МВР. На 08.05.2023, пријавениот кој бил сместен во здравствена установа во Негорци, физички го нападнал М.Н.(56) од Кочани, исто така, сместен во установата.

Повеќе оздравени пациенти, отколку нови позитивни случаи

Во изминатата недела се регистирани повеќе оздравени пациенти, отколку нови позитивни случаи, објави министерот за здравство, д-р Венко Филипче. Бројот на тестирања бележи тренд на зголемување, а се намалува и бројот на смртни случаи. Според Извештајот на ИЈЗ за период 10-16 август во однос на претходната недела: ✅ 17.8% повеќе тестирања или 11.605 вкупно✅ 1.067 оздравени лица […]