fbpx

Tags : пиротехнички средства

Едукативно предавање во училиштето во Дабиле-„Не користи пиротехнички средства“

Вчера полициски службеници од Отсекот за превенција при СВР Струмица во Основното општинско училиште „Кирил и Методиј“ во село Дабиле, струмичко, спроведоа едукативно предавање на ученици од шесто до деветто одделение на темата „Не користи пиротехнички средства“. Преку наменски подготвена презентација, учениците беа запознаени со опасностите и последиците од незаконската употреба на петарди и други […]

Пронајдени 5.624 парчиња пиротехнички средства при претреси во Радовиш и

Вчера во 14:15 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода А.Ш. (31) од  Радовиш. При претрес на неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени 4786 парчиња разновидни пиротехнички средства, соопштија денеска од СВР Струмица. Истиот ден, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода З.М.(41) и Е.Х. (34), двајцата […]

МВР: Употребата и продажбата на пиротехнички средства е опасна и

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се укаже за можните последици од употребата на петарди и други пиротехнички средства, посебно актуелна пред и за време на новогодишните и божиќните празници.МВР презема и репресивни мерки, со цел санкционирање на употребата на петарди и […]