fbpx

Tags : пожарникари

Струмичките пожарникари изгаснаа запалена цистерна на патот Струмица-Радовиш

Денеска во 09:18 часот, на регионалниот пат Струмица-Радовиш во близина на село Владевци, ТППЕ Струмица со 2 против пожарни возила и 6 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалена цистерна која превезувала дизел гориво, соопштија пожарникарите. Благодарение на брзата интервенција пожарот е навремено локализиран и ликвидиран. Фото: ТППЕ Струмица

Пожарникарите вчера гаснеа запален камион, денеска багер

Денеска во 13:53 часот, во близина на село Просениково, ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и 4 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запален багер, информираа струмичките пожарникари. Пожарот е навремено локализиран и ликвидиран.

Струмичките пожарникари изгаснаа запален камион кај Свидовица

Денеска во 09:32 часот, во близина на село Свидовица, ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и 4 пожарникари – спасители интервенирала на гаснење на запалено товарно возило. Пожарот е успешно изгаснат и е спречено опожарување на другите делови од возилото.

Пожарникари од Струмица и Петрич преку вежба разменуваа искуства за

Вчера и денес, пожарникари од Територијалната противпожарна единица од Струмица, заедно со пожарникари и доброволци од регионот на Петрич, Република Бугарија, учествуваа на заедничка симулациска вежба која се одржа на браната „Иловица“, каде во реални услови, преку изведба на практични вежби, учесниците имаа можност да разменат искуства за успешно справување со катастрофи предизвикани од поплави […]

Пожарникарите извлекоа возило и возач по излетување од патот кај

-Попладнево околу 17 часот, во близина на село Костурино, ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и 5 пожарникари – спасители интервенираше на сообраќајна несреќа на извлекување возило кое излетало од од коловозот и се превртело, објавија струмичките пожарникари. -Благодарение на брзата интервенција возачот е извлечен од возилото со помош на специјални хидраулични алатки и […]

Струмичките пожарникари гасеа запалена сува трева кај Муртино

Денеска во 10:13 часот, во атарот на село Муртино, ТППЕ Струмица со 1 теренско против пожарно возило и 3 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалена сува трева. Пожарот е локализиран и ликвидиран веднаш по пристигнувањето.

Пожарникарите вечерва гаснеа оган на браната Водоча

Вечерва во 20:00 часот, на браната Водоча, ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и 4 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалена сува трева и грмушки. Пожарот е локализиран и ликвидиран за околу еден час по пристигнувањето на местото.

Беџови „Херои“ од ученици за струмичките пожарникари-спасители

-Денес гости ни беа децата од второ Б одделение од ОУ „Видое Подгорец“. За време на посетата се сретнаа со пожарникарите-спасители кои беа во спасувачката мисија во Р.Турција, при што на сите пожарникари-спасители им беше доделен беџ ХЕРОИ, изработени од нивна страна.Им благодараме за нивната посета, објавија денеска на нивната фејсбук страница струмичките пожарникари.

Градоначалникот Костадинов ги пречека пожарникарите-спасители кои се вратија од Турција

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов, синоќа по полноќ ги пречека осумте пожарникари кои се вратија од спасувачка мисија од катастрофалниот земјотрес во Турција. -Добредојдовте херои на Струмица!Вечерва после полноќ со огромно чувство на одговорност, но во исто време и неизмерна гордост ги пречекав струмичките пожарникари кои беа во спасувачка мисија во Турција.Во мое име и […]

Фото: Осум пожарникари од Струмица заминаа во спасувачка мисија во

Осум специјално обучени и искусни пожарникари од ТППЕ Струмица, припадници на тимот за пребарување и спасување од урнатини со 2 противпожарни возила денеска заминаа во спасувачка мисија во пријателска Турција, во регионот кој е погоден од катастрофалниот земјотрес.