fbpx

Tags : пожарникари

Центарот за развој на Југоистокот набави две возила за пожарникарите

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион го спроведува проектот „Рано откривање на пожарите и нивно движење за превенција и справување со катастрофи – eFIDAR“. Центарот е проектен партнер во овој проект и го имплементира заедно со Регионот на Централна Македонија, Грција и Центар за управување со кризи, Република С. Македонија. Проектот е финансиран од […]

Пожарникарите денеска изгаснаа два пожари на отворено

Денеска ТППЕ Струмица имаше две интервенции и тоа:-во 12:11 часот со едно против пожарно возило и 4 пожарникари – спасители интервенираше на гаснење на запалена сува трева и стрниште помеѓу селата Ангелци и Седларци Во 12:28 со едно против пожарно возило и 4 пожарникари-спасители интервенираше на гаснење на запалена депонија и сува трева во атарот […]

Пожарникарите го пронајдоа и извлекоа телото на удавеното момче на

По пребарувањето на водите во браната кај село Дрвош, тим од пожарникари-спасители од ТППЕ Струмица успеа да го пронајде и извлече безживотното тело на 29 годишното момче што исчезна пред 7 дена. На 16 јули во 13:30 часот во полицијата од Итна медицинска помош било пријавено дека околу 13.00 часот М.П.(29) од село Дабиле, струмичко, […]

Струмичките пожарникари изгаснаа запалена цистерна на патот Струмица-Радовиш

Денеска во 09:18 часот, на регионалниот пат Струмица-Радовиш во близина на село Владевци, ТППЕ Струмица со 2 против пожарни возила и 6 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалена цистерна која превезувала дизел гориво, соопштија пожарникарите. Благодарение на брзата интервенција пожарот е навремено локализиран и ликвидиран. Фото: ТППЕ Струмица

Пожарникарите вчера гаснеа запален камион, денеска багер

Денеска во 13:53 часот, во близина на село Просениково, ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и 4 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запален багер, информираа струмичките пожарникари. Пожарот е навремено локализиран и ликвидиран.

Струмичките пожарникари изгаснаа запален камион кај Свидовица

Денеска во 09:32 часот, во близина на село Свидовица, ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и 4 пожарникари – спасители интервенирала на гаснење на запалено товарно возило. Пожарот е успешно изгаснат и е спречено опожарување на другите делови од возилото.

Пожарникари од Струмица и Петрич преку вежба разменуваа искуства за

Вчера и денес, пожарникари од Територијалната противпожарна единица од Струмица, заедно со пожарникари и доброволци од регионот на Петрич, Република Бугарија, учествуваа на заедничка симулациска вежба која се одржа на браната „Иловица“, каде во реални услови, преку изведба на практични вежби, учесниците имаа можност да разменат искуства за успешно справување со катастрофи предизвикани од поплави […]

Пожарникарите извлекоа возило и возач по излетување од патот кај

-Попладнево околу 17 часот, во близина на село Костурино, ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и 5 пожарникари – спасители интервенираше на сообраќајна несреќа на извлекување возило кое излетало од од коловозот и се превртело, објавија струмичките пожарникари. -Благодарение на брзата интервенција возачот е извлечен од возилото со помош на специјални хидраулични алатки и […]

Струмичките пожарникари гасеа запалена сува трева кај Муртино

Денеска во 10:13 часот, во атарот на село Муртино, ТППЕ Струмица со 1 теренско против пожарно возило и 3 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалена сува трева. Пожарот е локализиран и ликвидиран веднаш по пристигнувањето.

Пожарникарите вечерва гаснеа оган на браната Водоча

Вечерва во 20:00 часот, на браната Водоча, ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и 4 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалена сува трева и грмушки. Пожарот е локализиран и ликвидиран за околу еден час по пристигнувањето на местото.