fbpx

Tags : Просениково

Кај двајца жители на Просениково полицијата пронајде марихуана

СВР Струмица денеска соопшти дека вчера полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода И.Г.(41) и Т.Г.(41) од село Просениково, струмичко. При претрес на нивниот дом, извршен со судска наредба, била пронајдена и одземена марихуана. За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица. По документирање на случајот ќе […]

Жител на Просениково нападнал полицајци

На 21.10.2023 во 01.30 часот во с.Просениково, струмичко, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода И.М.(40) од истото село, поради тоа што физички нападнал полициски службеници кои извршувале службени дејствија. По целосно документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

Кај Просениково гореа стрниште, шупи и викендица

Денеска во 14:14 часот, во атарот на село Просениково ТППЕ Струмица со три против пожарни возила возила и 7 пожарникари гаснеше запалено стрниште, шупи и викендица. -Пожарот беше во разгорена фаза при што е спречено негово натамошно ширење кон блиските објекти. Причинета е значителна материјална штета, информираа од ТППЕ Струмица.

Изгоре куќа во Просениково

Денеска во 07:50 часот во село Просениково, ТППЕ Струмица со 2 против пожарни возила и 7 пожарникари-спасители учествуваше во гаснење на запалена куќа. Причинета е материјална штета, а повредени нема. Пожарот е успешно локализиран и ликвидиран.