fbpx

Tags : протест

Соопштение од „Еуромакс ресоурцес“ за денешниот протест во Струмица

Имаме целосно разбирање за грижата на жителите на Струмичката котлина и на целокупната македонска јавност. За жал, долготрајната негативна кампања насочена против реализација на инвестицијата преку манипулирање со чувствата на луѓето и пласирање невистини предизвикаа неоправдан страв и загриженост на широката македонска јавност. Како и досега, Еуромакс Ресоурцес ги охрабрува сите граѓани, во духот на […]

Протест во Струмица против отворање на рудникот Иловица-Штука

Активисти и граѓани денеска со блокада на крстосницата кај ТЦ „Глобал“ во Струмица го искажаа своето незадолство од спојувањето на концесиите за отворање рудник на локалитети во општините Босилово и Ново Село. Протестот се одржа под мотото „Заедно против рудникот“, а го организираше Здружението „Здрава котлина“ заедно со со други граѓански организации од регионот. Пред […]

Протест на земјоделци од Струмичко заради ниската откупна цена на

Со протест со трактори по улиците на Струмица и едночасовна блокада на крстосницата кај ТЦ „Глобал“ производители на пролетна зелка од повеќе села од Струмичко го искажаа својот револт заради ниските откупни цени. Тие побараа зелката да не се откупува под 30 денари за килограм, како и итна средба со министерот за земјоделство, Љупчо Николовски […]

Жители на Вељуса со протест и блокада против зачестените кражби

Денеска жители на селото Вељуса со мирен протест и блокада на влезот на селото го искажаа својот револт од зачестените кражби на нивните ниви и штетите кои им ги предизвикуваат крадците. Според нив, сторители на кражбите се група жители од селото Баница, но се сомневаат дека меѓу крадците има и нивни соселани. -Не само што […]

Нов протест на Иницијативата „Култура или фис-култура?“ во центарот на

Актери од струмичкиот театар „Антон Панов“, организирани во Иницијативата „Култура или фис-култура?“, денеска на кружнит тек кај Поштата во Струмица одржаа уште еден уметничко-протестен перформанс против решението на Министерството за култура за назначувањето директор на НУЦК „Антон Панов“-Струмица и игнорантскиот однос на институциите. Барањата ги соопшти актерот Бранко Бенинов. -Драмскиот ансамбл на НУЦК „Антон Панов“ […]

Родители во село Моноспитово со протест бараат настава со физичко

Родители на ученици од Основното училиште „Борис Трајковски“ во село Моноспитово денес со мирен протест побараа сите ученици до деветто одделение да се вратат на настава со физичко присуство, бидејќи според нив училиштетото ги исполнува сите услови за настава според протоколите. Велат сите родители дале изјава дека се согласуваат нивните деца да посетуваат настава во […]