fbpx

Tags : СДСМ

Просечна пензија од 30 илјади денари вети неврохирургот Д-р Филипче

Носителот на листа на кандидати за пратеници од СДСМ и Kоалицијата за европска иднина во Изборна единица 4, д-р Венко Филипче вчера беше во Радовиш каде што оствари средби со пензионери и со лица со дијабетес со коишто разговараше за мерките предвидени во новата „Програма за европска иднина“. На средбата со пензионерите, д-р Филипче потсети […]

Филипче во Валандово: Расположението се менува, СДСМ добива зголемена поддршка

Вчеравечер како носител на Изборната единица 4, Венко Филипче го посети Општинскиот изборен штаб во Валандово. Оттаму порача дека по објава на носителите за претстојните парламентарни избори, СДСМ добива зголемена и силна поддршка на терен. „По една недела на терен и средби со граѓани, морам да истакнам дека се чувствува обединетоста и мобилизација на гласачите […]

Филипче: Планираме рекордни 1,3 милијарди евра финансиска поддршка за македонските

Рекордни 1,3 милијарди евра финансиска поддршка за македонското земјоделство, најави Венко Филипче, кандидатот на СДСМ и коалицијата и носител на листата во Изборна единица 4. Филипче синоќа во Кавадарци присуствуваше на отворање на нов изборен штаб. Тој истакна дека СДСМ во следните четири години има предвидено уште повеќе средства за поддршка и развој на тиквешкиот […]

СДСМ ги утврди кандидатите за министри и заменици министри во

Интегрален текст на соопштението на СДСМ На денешната седница Централниот одбор на СДСМ донесе повеќе одлуки и заклучоци.Врз основа на иницијативата за широк Европски фронт, Централниот одбор на СДСМ го овласти претседателот Димитар Ковачевски да формира работна група и да разговара со сите политички субјекти, невладини организации, граѓански здруженија, активисти, сите оние кои го поддржуваат […]

Трибина на СДСМ Струмица „Не чекај превенирај!Заедничка борба за женско

Вечерва во големата сала на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица Општинската организација на СДСМ организираше трибина насловена како „Не чекај превенирај!Заедничка борба за женско и машко здравје“. На трибината говореа д-р Маја Манолева, заменик министер за здравство, д-р Венко Филипче, поранешен министер за здравство, д-р Сашо Дохчев, директор на Клиниката за урологија, д-р Викторија Јовановска, […]

Цветков: СДСМ продолжува по трасираната делница која води кон сигурна

-Во името на СДСМ, собрани сме вечерва овде за јасно и гласно во бастионот на СДСМ, да им кажеме на сите: „Силно и одлучно кон иднината“ и тоа а важи за сите, само не важи за Христијан Мицкоски и неговите пулени кои од иднината бегаат, а за нив единствено мото би било: „силно и одлучно кон минатото“, […]

Костадинов: СДСМ реализира важни капитални проекти во Струмица и обезбедува

-Локалната и централна власт предводени од СДСМ на дело покажуваат што знали вистинска грижа за општините, за граѓаните и државата, порача вечерва членот на Извршниот одбор и градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов во своето обраќање на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Симбиозата помеѓу Општина Струмица и централната власт функционира и дава резултат, таквата соработка […]

Фидан Жан Колев избран за координатор на Југоисточниот регион на

На предлог на претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, Генералниот секретар Миле Зечевиќ и Извршниот одбор на СДСМ, на денешната трета седница, Фидан Жан Колев е избран за нов координатор на југоисточниот регион. -Ви благодарам на довербата, заедно Струмица, Радовиш, Конче, Василево, Босилово, Ново Село, Валандово, Дојран, Богданци и Гевгелија, ќе бидат сдсмовски бастиони. Заедно со […]

Борче Цветков нов претседател на струмичките социјалдемократи

-Ни претставува особена чест што денес ОО СДСМ Струмица за свој нов претседател го избра својот долгогодишен и докажан член и активист – Борче Цветков, објавија од Општинската организација на СДСМ Струмица на фејсбук. -Голема благодарност до досегашниот претседател Марјан Даскаловски како и до целото раководство за долгогодишната работа. Честитки за новиот Претседател, му посакуваме […]

Заев гласаше на вонредните внатрепартиски избори

СДСМ ја подигна внатрепартиската демократија на највисоко ниво. Членовите избираат претседател на непосредни избори со тајно гласање, со што се поставува нов стандард на македонската политичка сцена, напиша претседателот на СДСМ на својот фејсбук профил. Денеска гласав на вонредните внатрепартиски избори во општинскиот штаб на СДСМ во Струмица. Им посакувам среќа на тројцата кандидати, победникот […]