fbpx

Tags : СДСМ

Николовски: Извршниот одбор на СДСМ нема одлука за Струмица

-Партијата и Извршниот одбор на СДСМ немаат одлука за Струмица и како што кажав во десет општини, во кои сите теренски истражувања, анализи и анкети покажуваат водство од над 10 проценти во Центар, во Струмица, во Куманово, во Крива Паланка, во Шуто Оризари и многу други, рече генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски во одговор […]

Николовски:Над 80.000 членови го ажурираа своето членство во СДСМ

СДСМ го заврши процесот на реевиденција и активна регистрација на членството усешно и во духот на демократските процеси, соопшти денес од Струмица генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски. Над 80.000 членови се ажурирани, што значи дека семејството на македонските социјалдемократи, СДСМ, има над 80.000 членови. Социјалдемократското семејство е доволно големо, силно да го продолжи напредокот. […]

Лидерот на СДСМ на неколкудневен годишен одмор

Преку соопштение за јавноста од СДСМ информираат дека претседателот Заев од утре ќе користи неколку денови годишен одмор кој ќе го мине во државата.  На изборите на 15 јули во фер, слободна, демократска и безбедна атмосфера граѓаните масовно го поддржаа концептот на СДСМ и коалицијата „Можеме“. Иднината е обезбедена, државата продолжува на вистинскиот пат, уште подобро […]

Костадинов: На 15 јули граѓаните ќе гласаат за коалицијата „Можеме“

Прес конференција на Костадин Костадинов, портпарол и кандидат за пратеник од СДСМ. СДСМ три години во континуитет покажува што значи вистинска грижа за сите граѓани подеднакво. ВМРО-ДПМНЕ во континуитет покажува грижа само за Груевски и неговите криминални соработници. Единаесет години ВМРО-ДПМНЕ манипилураше со социјалната помош, ја држеше на недостоинствен минимум, ја злоупотребуваше во партиски цели […]

Костадинов: Младите одбираат нова развојна економија за да биде уште

Прес конференција на Костадин Костадинов, портпарол и кандидат за пратеник од СДСМ: Во изминатите три години реализиравме голем број на мерки и политики со кои ја зголемивме понудата на работни места и го олеснивме патот до прво вработување на младиот човек. Стапката на невработеност кај младите лица денес изнесува 35,3% што е многу пониска од […]

Кoста Костадинов: За три години ја извадивме државата од финансиски

Прес конференција на Костадин Костадинов, портпарол и кандидат за пратеник од СДСМ. СДСМ успеа за неполни три години да ја извади државата од финансискиот пустош во којшто беше оставена. Ја кренавме економијата во време кога се обезбедуваше слободата во општеството и кога се решаваа клучните стратешки прашања за државата. Кревавме економија додека градевме систем и […]

Костадинов: Со СДСМ рудник за злато нема да има

Од овде од Иловица од преубавиот струмички регион упатувам јасна порака!Со СДСМ рудник за злато нема да има. Ние веќе го имаме наши рудници и наше злато.За нас рудници се нашите ниви, нашето злато се нашите производи. Разликата е јасна.Гласот за СДСМ е глас за здрава и чиста животна средина, глас за силно земјоделие.Гласот за […]

Костадинов: Имаме план и визија за трансформација на македонската економија

Денеска е меѓународен ден на микро, малите и средни претпријатија. Таквите претпријатија се важен дел од македонската економија.Ковид 19 пандемијата не поштеди никого. Како влада реагиравме навреме со цел заштита на секое работно место и нарушен бизнис.Во првиот сет на мерки беа опфатени најпогодените сектори.Угостителството, туризмот и транспортот.Со вториот сет на директна поддршка од 14.500 […]

Заев: Време е за нови успеси, по победата на 15

Соопштение за јавност Почитувани граѓани, почитувани новинари, Чест ми е што денеска, од мојата, од нашата македонска Струмица ја почнуваме кампањата на коалицијата „Можеме,“ предводена од СДСМ. Поради заштитата на јавното здравје, ќе водиме една поинаква кампања и ќе ги повикаме сите граѓани да ги слушнат нашите решенија и да излезат на овие избори кои се особено […]

Почнува изборната кампања, СДСМ стартува од Струмица, ВМРО-ДПМНЕ од Охрид,

Партиите и коалициите кои ќе учествуваат на предвремените парламентрани избори на 15 јули од денеска ќе ја претставуваат својата политичка понуда пред граѓаните. Иако најавија кампања без митинзи и други поголеми собири, со зголемено користење на социјалните мрежи, традиционалните медиуми, билборди и друг тип на онлајн претставувања, партиите ги стартуваат и своите теренски активности. На […]