fbpx

Tags : село Вељуса

Изгаснат пожарот над селото Вељуса

Денеска ТППЕ Струмица со 5 против пожарни возила и 13 пожарникари – спасители интервенираше на гаснење на запалена нискостеблеста шума во атарот на село Вељуса со површина од околу 2 хектари, соопштија струмичките пожарникари. -Благодарение на брзата интервенција пожарот беше успешно локализиран и ликвидиран, стои во објавата на ТППЕ Струмица.

Гори шума на планината Еленица над селото Вељуса

Гори шума на околу 3 километри јужно над селото Вељуса на тешко пристапен терен, а чадот од пожарот може да се забележи оддалеку. Четиринаесет пожарникари и три против пожарни возила на ТППЕ Струмица веќе се на местото на пожарот и прават напори да го сават под контрола и да не се прошири. Според очевидци од […]