fbpx

Tags : Струмичко

Изборна пловидба со „Титаник“ за кочничарите на прогресот во Струмичко

Пишува: д-р Живко Груевски Неколкумина лидери на граѓанското здружение „Здрава котлина“ од Струмица еуфорично одлучија да облечат два – три броја поголеми „политички костуми“ и активно да учествуваат на овие локални избори со нагласени лични амбиции за себе да обезбедат платени политички функции во советите на општините Струмица, Босилово и Ново Село. Логично, за нив […]

Довербата во Струмичко и Радовишко ќе ја бараат пет независни

Пет независни листи за советници и една за градоначалник во општините во Струмичко и Радовишко ги собраа потребните потписи за кандидатури  и на локалните избори во октомври ќе ја бараат поддршката од граѓаните. Здружението „Здрава котлина“ под името „Стига е“ ќе има советнички листи во Струмица, Ново Село и Босилово, а во Струмица и советничка […]

Поддршка од „Еуромакс“ за струмичкото сточарство

На падините на Огражден, во местото Кравичево, Илчо Стојков од Иловица одгледува стадо со 100 грла. Семеен бизнис со кој се занимаваат најмалку 20-тина години. Кравите кои ги чува вели дека се само за продажба на телиња, но не и за млекото. Според Стојков ова е напорна работа со која се занимавал и татко му, […]

Вчера во струмичко избувнале четири пожари на отворено

Вчера ТППЕ Струмица со 4 ПП возила и 10 пожарникари-спасители во атарот помеѓу селата Петралинци и Гечерлија интервенираше на гаснење на запалени стрништа, сува трева и насади со лозје. Заради силниот ветер пожарот се ширеше со голема брзина при што беа загрозени неколку околни објекти. Благодарение на брзата интервенција пожарот беше успешно локализиран и ликвидиран, […]

Невреме во струмичко: откорнати пластеници, искршени дрвја, урнати електрични столбови

Невремето кое синоќа околу 21 часот го зафати струмичкиот регион откорна пластеници, искрши дрвја и урна електрични столбови. Според информациите од надлежните служби имало паднати дрвја на патот меѓу селата Босилово-Еднокуќево и патот Струмица-Куклиш, на неколку локации во градот,а урнати бандери има во селата Дабиле, Баница, Иловица и Куклиш. Штетите се санирани од ЈПКД „Комуналец“ […]

Денеска почна масовната вакцинација на населението од струмичко

Утрово од 08:00 часот почна масовната вакцинација на населението од струмичко во регионалниот пункт во спортската сала во ООУ „Никола Вапцаров“. Како што беше претходно најавено барањето на општина Струмица и надлежните здравствени инстутуции беше прифатено од страна на Министерството за здравство и од денес граѓаните од струмичко можат да се вакцинираат тука. Како што […]

Две жртви во две сообраќајки за еден ден во струмичко

Вчера во 22.00 часот во СВР Струмица било пријавено дека на магистралниот пат Струмица-Граничен премин „Ново Село“, во близина на село Самоилово, струмичко, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „фолксваген голф“ со струмички регистарски ознаки, управувано од С.С.(37) од село Самоилово, патничко моторно возило „шкода фабија“ со струмички регистарски ознаки, управувано од Т.К.(24) од село Ново Коњарево и товарно моторно […]

Едно лице почина од ковид-19 во струмичката болница

Маж на 67 годишна возраст од Струмичко синоќа починал на Инфективното одделение при струмичката болница. Причина за смртта е нагло губење на кислород во белите дробови предизвикано од коронавирусот, инфомираше директорот на Центарот за јавно здравје во Струмица, Петре Витанов. Инаку, денес на пунктот за тестирање на Центарот за јавно здравје се извршени 12 тестирање, […]