fbpx

Tags : Сушево

Пронајдени исчезнатите малолетници брат и сестра од Сушица

Вчера при преземање на мерки за пронаоѓање на двете малолетни деца од село Сушица кои на 18.04.2024 беа пријавени дека се оддалечиле од домот, полициски службеници од Полициската станица Струмица утврдиле дека се вратиле дома, соопштија денеска од СВР Струмица Инаку, на 18 април во 13:10 часот во Полициската станица Струмица, Д.Ѓ.(36) од село Сушица, […]

Фолкорен концерт во Сушево

На 25 овој месец, на вториот ден од големиот христијански празник Воскресение Христово-Велигден, под покровителство на општина Василево,  КУД „Сушевски бисери“ од село Сушево, организира фолклорен концерт, насловен како „Во чест на големата радосна вест“. Во ритамот на македонската фолклорна музика ќе бидат изведени ора кои го отсликуваат животот на македонската нација низ вековите. Како […]