fbpx

Tags : СВР Струмица

Бојмацалиев: Нема кривична пријава против вработени во СВР Струмица

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, при денешната посета на СВР Струмица, а во одговор на новинарско прашање да ја коментира веста дека е поднесена пријава до надлежно јавно обвинителство против вработени во СВР Струмица, кои наводно дозволиле да застаре дисплинска постапка, тој категорично одговори дека не е поднесена никаква кривична пријава против […]

СВР Струмица:малолетник извршил обљуба врз малолетничка со која бил во

На 26.02.2024 во Полициската станица Струмица, 38 – годишна жена од струмичко село пријавила дека во периодот од август до ноември 2023 година малолетник од струмичко село извршило обљуба врз нејзината малолетна ќерка, со која бил во љубовна врска. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

За пет часови на подрачјето на СВР Струмица уловени 85

На 19.02.2024 во периодот од 14.00 до 19.00 часот на подрачје на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената. Притоа, биле констатирани 85 пречекорувања на брзината, од кои 32 на подрачје на Струмица, 27 на подрачје на Радовиш, 17 на подрачје на Валандово и 9 на подрачје на Гевгелија. Од нив, 65 пречекорувања […]

На подрачјето на СВР Струмица за пет часови откриени 42

Денеска во периодот од 11:00 до 16:00 часот Секторот за сообраќајни  работи  при Одделот за  униформирана полиција- Биро за јавна безбедност и Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведоа акциска контрола на подрачје на општина Струмица за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. При контролата се санкционирани 89 […]

Превентивна активност на СВР Струмица:„Има помош за живот без насилство“

Денеска полициски службеници од Отсекот за превенција при СВР Струмица и Полициската станица Струмица на повеќе локации на подрачје на Струмица спроведуваат превентивна активност во рамки на кампањата „Има помош за живот без насилство“, која Министерството за внатрешни работи ја спроведува во соработка со Фондот за население на Обединетите нации. Целта на овие активности е […]

Арапов: СВР Струмица презема мерки за нормално прославување на празниците

-Во пресрет на претстојните Новогодишни и Божиќни празници Секторот за внатрешни работи Струмица презема мерки во насока на одржување на поволна безбедносна состојба во областа на јавниот ред и мир, криминалитетот и сообраќајот.Како и претходните години, така и оваа, полициските службеници при редовно извршување на службените задачи плански ќе бидат поставени на локации каде се […]

„Петарди НЕ – безбедност пред се“ – превентивни активности на

Денеска во рамките на превентивно едукативните активности на МВР и Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија од Скопје насловена како „Петарди НЕ – безбедност пред се“ лекар од клиниката и полициски службеници од Отсекот за превенција при СВР Струмица и од Одделенијата за внатрешни работи во Радовиш и Валандово одржаа стручни предавања, односно презентации пред […]

СВР Струмица поднесе две кривични пријави против вработен во ЈП

МВР денеска соопшти дека во првиот случај тој се сомничи дека сторил кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“ по член 353 и „фалсификување исправа“ по член 378 став 1 од Кривичниот закон. На 21.10.2023, полициски службеници од СВР Струмица извршиле контрола на товарно возило во кое две лица од село Банско, струмичко, превезувале […]

Министерот Спасовски ја пофали работата на СВР Струмица

-Од она што го слушнав на денешниот брифинг за СВР Струмица – вкупната ефикасност во откривачката дејност на ова подрачје годинава бележи зголемување за 18%, споредбено со истиот период 2022 година, и изнесува 60%, наспроти ланските 42%. Тоа, главно се должи на зголемената ефикасност во делот на класичниот криминал, при што реализацијата е зголемена за […]

СВР Струмица:138 прекршоци за 6 часови за возење со брзина

Вчера во периодот од 08:00 до 14:00 часот на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена зајакната контрола над возачи кои управуваат моторни возила со брзина поголема од дозволената. Притоа, биле констатирани 138 прекршувања на брзината, од кои 56 на подрачје на Струмица, 37 на подрачје на Радовиш, 28 на подрачје на Гевгелија […]