fbpx

Tags : ТППЕ Струмица

Градоначалникот Костадинов им го честиташе 20 Мај-Денот на македонските пожарникари

-За да се биде пожарникар не е доволно само да се биде облечен во пожарникарска униформа. Да се биде пожарникар потребно е под таа униформа да чука едно големо срце исполнето со многу љубов кон професијата, многу љубов кон општината и многу љубов кон своите сограѓани, рече градоначалникот Костадин Костадинов денеска честитајќи го 20 Мај-Денот […]

В понеделник дефиле на ТППЕ-Струмица со против пожарни возила

ТППЕ Струмица ги известува граѓаните и учесниците во сообраќајот дека на ден 20.05.2024 година (понеделник) во 10.00 часот, по повод денот на пожарникарите во Р.Македонија, по улиците низ градот ќе имаме дефиле со противпожарните возила со вклучени сирени и ротациони светла. Маршутата на движење е следнава:(Тргнување во 10.00 часот по ул.Гоце Делчев, ул.Маршал Тито, ул.Невена […]

Тимот за брз одговор и спасување на ТППЕ Струмица учествува

Во периодот од 7 – 14 октомври 2023 година, Тимот за брз одговор за пребарување и спасување од урнатини од Дирекцијата за заштита и спасување, учествува на меѓународна вежба за справување со последици од земјотрес, што се одржува во Ереван, Ерменија, соопштија од ТППЕ Струмица. Вежбата се организира во рамките на проектот за комплексно управување […]

Струмичките пожарникари помагаат во гаснењето на големите пожари

Денеска ТППЕ Струмица испрати едно теренско ПП возило и двајца пожарникари-спасители во село Будинарци. Се работи заедно со други здружени противпожарни тимови од Македонија и други држави. Во текот на вчерашниот ден ТППЕ Струмица испрати едно ПП возило со 5 пожарникари-спасители во ТППЕ Радовиш, додека тамошните пожарникари-спасители го гаснеа пожарот кој беснееше над селото Дамјан. […]

Нова опрема за струмичките пожарникари

Од страна на Влаата, а преку Дирекцијата за заштита и спасување на ТППЕ Струмица, која е во состав на Републичките сили за заштита и спасување, и беше доделена опрема, соопштија денеска струмичките пожарникари. Опремата се состои од сет воздушни перници за кревање на терет и сет хидраулични подпирачи за стабилизирање на лесни и тешки возила […]

Извештај на струмичките пожарникари за избувнувањето и гаснењето на пожарот

Екипа од пожарникари влегува во ГТЦ Глобал од кај гаражите барајки ги хидрантите и се утврдува дека тие се неупотребливи, поради што сите ПП возила мораат да ротираат кон базата за полнење вода и се губи драгоцено време и енергија, стои меѓу другото во Извештајот за избувнувањето и текот на гаснењето на големиот пожар во […]