fbpx

Tags : Турско маало

Костадинов: конечна дислокација на дивоградбите од долното и горното Турско

-Донесовме храбра и тешка одлука и горд сум на тоа.Ќе имаме конечна дислокација на дивоградбите од долното и горното Турско маало.Денеска со моите соработници и членови на Советот извршивме увид и задоволството е големо од интензитетот со кој се гради Социјалната населба – најголемиот капитален проект и од финансиски и од социјален аспект за Струмица.Во […]

Градоначалникот Костадинов направи увид во градежните работи во Турското маало

Градоначалникот Костадин Костадинов со претседателот на Советот Марјан Даскаловски, членови на истиот и претставници на општинската администрација, денеска го посетија Турското маало за да го видат расчистениот простор во којшто се наоѓаше старата маларична болници и дивоградбите околу неа. Градоначалникот е задоволен од завршениот прв чекор од овој проект и им се заблагодари на граѓаните […]

Се асфалтира улицата „Славчо Стојменски“ во Турското маало

Денеска се става нов слој асфалт на улицата „Славчо Стојменски“ од црквата „Свети 15 Тивериополски свештено маченици“ до СОУ „Никола Карев“. Се реконструира вкупна површина од 730 метри квадратни со отстранување на стариот асфалтен слој, оштетениот тампонски материјал и замена на дотраените рабници на улицата. Овој градежен зафат чини 2 милиони денари обезбедени од општинскиот […]

Обвинителството отвори истрага за убиството во Турското маало

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица – двајца мажи и една жена, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 3  во врска со член 22 од Кривичниот законик, соопштија денеска од ЈО. Во попладневните часови на […]

Убиство во Струмица,избодено 22- годишно момче во Турското маало и

Вечерва на улицата „Бетовенова“ во Турското маало во Струмица во тепачка меѓу две семејства убиено е 22-годишно момче, а тројца се повредени од кои еден е малолетник на 16 години и две жени. Според првичните информации момчето бил донесено мртво во болницата, додека повредените се надвор од животна опаснот и им е пружена помош. Од […]

Се поставува енергетски ефикасно осветлување во Турското маало

На улиците „5 ноември“, потег од пресек со улица „Крушевска Република“ до улица „Бетовенова“ и улицата „Бетовенова“ до пресек со улица „Спиро Захов“се поставуваат нови 33 столбови со модерно и енергетски ефикасно ЛЕД осветлување. -Висината на грантот е 8,3 илјади евра, а изведувач на проектот е фирмата „Елко –Инг“, а краен рок за изведување на […]