fbpx

Tags : завршува

Завршува изградбата на булеварот „Братство Единство“

По изградбата на првиот булеварски мост „Обединување“, во Струмица завршува и изградбата на новиот булевар „Братство Единство“. Градоначалникот Костадин Костадинов со неговите соработници и членови на Советот извршија увид во финалните работи, односно асфалтирањето на коловозните ленти. -Станува збор за едно големо предизборно ветување пред граѓаните, секако со силни заложби, обврската на општина Струмица беше […]

Вечер завршува „Астерфест“ 2023

Вечер во Амфитеатарот во 20:30 часот ќе има проекција на „ЗВУЧЕН КАФЕЗ“, во чест на лауреатката Каталин Ладик. Тоа е воедно последниот настан на овогодишниот, 18-ти Астерфест. Овој унгарски едночасовен документарен портрет е во режија на Корнел Силаги (Игор Бухаров). Проекцијата ќе има повремена музичка придружба на акустична гитара во изведба на Георги Трајков.

Вечер се пушта завесата на СОФ 2022 со настап на

Вечерва, со почеток во 20:00 часот на сцената на СОФ ќе настапат Коста Хаџикојчев бенд и Влатко Лозаноски .  Публиката во парк/Езерце ќе има можност да ужива во хитовите на македонската поп ѕвезда Влатко Лозаноски. Увертира на вечерта Коста Хаџикојчев, еден од најзапаметените македонски идоли. Со вечерашниот концерт се заокружуваат музичките вечери на СОФ 2022 како и комплетната […]

Вечерва завршува летното сметање на времето

Вечерва завршува летното сметање на времето и започнува зимското сметање, односно, со поместување за еден час наназад, времето во 03:00 часот ќе се смета како 02:00 часот.